| AlexutzuCtza a întrebat:

Ajutor...Azi papagalul meu zbura si s-a lovit cu aripa stanga de usa. Ii tremura aripa si o tine putin mai jos ca cealalta. Poate zbura doar circa 4-5 secunde. Ce ii pot face? Ca la veterinar trebuie sa merg 60 KM distanta, ca nu am in oras sau prin apropiere. Va rog mult. El este un Kakariki (Papagal Capra).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Rosalline a răspuns:

Ii cad penele.credema eu am un papagal de 9 ani si am experienta.ori papagalul tau e prea batran(cum e si al meu), ori ii cad panele ori il doare de la lovitura.eu l-am lasat un pic in pace, iar cand i-am dat drumul prin casa am avut f mare grija sa nu cada sau sa se loveasca.La al meu i-am dat vitamine de la magazin:niste hamei mai bun si niste picaturi care se pun in apa si nu costa f mult si ia trecut durerea.

4 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Incearca sa faci rost de nr de tel a unui veterinar care se poate deplasa la tine sau macar prin tel sa iti spuna el ce sa-i faci, e mai bine sa iti spuna un medic, cineva cu experienta ceea ce trebuie facut

| anonima_5010 a răspuns:

Buna,iti recomand sa-l duci urgent la veterinar pentru ca la ei aripile sunt vitale, ei nu se pot deplasa decat zburand.Dar pana te duci incearca la o farmacie veterinara sau farmacie albastru de metilen, este un bun dezinfectant. Daca vrei mai multe detalii trimite-mi id-ul tau pe privat.

| silvioara a răspuns:

Da? ce sa faci? big grin fi atent... incearca sa ii pui un carton legat cu niste elastic dar vezi sa nu il stranga. ok? ca il doare. asta a patit si papagalul meu. incearca sa te joci cu el.

| simomimo a răspuns:

Salut! si papagalul meu a patit la fel de curand. spune-mi te rog, ai rezolvat ceva cu el atunci? si-a revenit? daca da, ce i-ai facut?