| Andreea111223344 a întrebat:

Ajutor, parul mi se rupe foarte rău când trag putin de el, iar când fac dus cade foarte mult și în general cade, nu știu ce să îi mai fac, aplic și ulei de cocos de doua ori pe săptămână dar în zadar, tot ars și tocat și se rupe foarte rău, va rog sa ma ajutați

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| HazelEyes77 a răspuns:

Stiu cum e si eu m-am confruntat cu problema asta din cauza stresului si carentei de vitamine si minerale. Eu am folosit tinctura de ardei iute, urzica si brusture zilnic, lotiunea Chelstop de la Hofigal, sampon natural din plante bland cu scalpul care nu agreseaza firul de par cum fac sampoanele din comert pline de chimicale. Si uleiul de ricin si masline ajuta foarte mult la regenerarea parului. Si nu sunt scumpe ca lotiunile la care se fac atata reclama. Alege si un balsam din plante deoarece hraneste firul de par si confera stralucire. Numai bine

| Georgiii2000 a răspuns:

Si eu am cam aceeasi problema si de aceea am cumparat de la farmacie pastilele Doppel Herz par+piele+unghii ( este si in varianta doar pentru par si se numesc par forte ). o cutie contine 30 pastile si se ia una pe zi. zice ca contine mineralele si vitaminele esentiale pentru par, unghii, piele. de 2 saptamani le iau si astept sa vad ceva rezultate. costa in jur de 25 de lei. iti recomand sa mananci mai sanatos, mai multe fructe si legume. poate asta e problema, iti trebuie vitamine. si evita pe tot posibilul placa de par si restul care fac rau parului. sau incearca uleiul de masline poate e mai bun.

| Anastasie a răspuns:

Mergi la dermatolog, îți v-a da să faci analize și după îți v-a prescrie tratament.