| Aihao19 a întrebat:

Ajutor TPU Vreau sa slabesc neaparat, cum fac? Cum sa slabesc mai repede si mai usor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lina1993 a răspuns:

Salut! iti spun din propria experienta, am inceput sa respect niste reguli de alimentatie si e perfect sa le tii macar vreo 3 luni, ai sa vezi rezultatele;)
In primul rand, alege-ti o zi o zi pe saptamana, in care sa te resfeti cu ce vrei tu, ca sa nu simti lipsa unor alimente si sa fi motivat sa continui
1. Fara sucuri, trebuie scoase din alimentatie.
2. Incearca sa renunti la mezeluri, te ingrasa de n-ai idee. Daca ti-e pofta de carne, mai degraba fa-ti pui la gratar, cuptor etc
-Incearca sa renunti la a praji chestii. Uleiul e destul de daunator, eu spre exemplu am renuntat sa imi fac ochiuri si mai degraba le mananc fierte
- stiu ca e greu dar incearca sa bei 2 L apa pe zi (sau chiar mai mult, in caz ca reusesti). eu imi umplu sticla de apa si o port dupa mine peste tot prin casa
- fara alimente grele dupa 7 seara ( ma straduiesc sa nu mai mananc nimic dupa ora respectiva iar daca totusi mi se face foame, imi fac salate din legume, peste care pot pune un sos de iaurt cu usturoi spre exemplu, pentru gust). Sau mananc niste peste la gratar.
- Dezvata-te sa mananci cu paine. E ok daca la micul dejun bagi paine ( practic poti baga cam orice la micul dejun, fiind prima masa din zi, trebuie sa fie cea mai consistenta si sa-ti dea energie pe intreaga zi). Eu in loc de paine, am inceput sa consum un fel de "biscuiti" din secara si seminte, asta pentru ca eram obsedata inainte sa mananc orice cu paine si inca simt nevoia sa imi fac diverse tartine si renuntand la ea, am inceput s-o inlocuiesc cu ea.
-De dulciuri nu mai zic, daca nu poti renunta la ele, incearca sa gasesti pe net retete fara zahar ci cu miere, zaharul distruge cam orice incerci sa faci tu printr-o dieta. Cand mi-e pofta de dulce, mananc cate un fibro-bar (batoanele acelea cu ulei de palmier si gust de ciocolata care tin de foame si de pofta de dulce destul de bine) sau imi cumpar prajituri fara zahar (am in oras o cofetarie specializata pe asa ceva).
-in fiecare dimineata fac 20 de min de exercitii ( gasesti o gramada de clipulete pe Youtube, 20 min workout). Sau daca nu reuesc zilnic, macar 3-4 zile pe saptamana, dieta fara sa faci putina miscare, nu prea da roade. SI gasesti exercitii pentru orice, picioare, spate, abdomen etc. Mie imi place sa lucrez cate o parte a corpului in fiecare zi dar fa cum te simti tu bine, poti sa le combini, poti sa iei anumite elemente dintr-un video si sa mai adaugi altele din alt video si tot asa, ideea este sa lucrezi intr-o zi cel putin 15-20 de min (repet, nu e olbigatoriu zilnic). Nu uita de incalzirea de dinainte lucrului care pare banala si dureaza 5 minute, dar face ca exercitiile sa fie eficiente. Iti las aici un linkulet: https://www.youtube.com/watch?v=jYTnRAc9qFY&t=4s
-ceaiul verde ajuta, insa incearca sa nu consumi mai mult de 3 cani pe zi, in caz ca vrei sa-ti iei
-nu te infometa, e cea mai mare greseala pe care o poti face! imediat dupa o perioada de infometare, cand incepi sa mananci putin mai normal, corpul o sa depuna triplu inapoi si risti sa te ingrasi mult mai repede si mai tare ca inainte. Important e ca poti sa mananci cam cat de mult vrei, daca tii cont de restrictiile alea. Si vei vedea diferenta uriasa in 3 luni. Bafta!
SI inca ceva, alege-ti ziua ta pe saptamana cand "faci pauza" de la dieta si poti manca orice, o zi pe sapt in care bagi shaworma, prajituri sau suc, nu strica cu nimic daca in timpul saptamanii ai fost "cuminte"
Aaa, inca ceva. mai taie din sosuri, in caz ca-ti plac sosurile peste diverse mancaruri. Majoritatea contin o gramada de zahar si e-uri. Mai bine iti prepari in casa sosurile.

| Adrian926a a răspuns (pentru Lina1993):

Nu merita sa scrii atata.

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mancare sanatoasa si cat saraca caloric, cat mai mult spor, si apa multa.

| alexwahl a răspuns:

Mancand sanatos si facand sport.

| Alin15022000 a răspuns:

Fa foarte mult dar foarte mult sport, consuma multă apă și mănâncă si tu mai rar

| Tito97 a răspuns:

Mai bine îți menții o greutate corporală optimă decât prea schilod, subponderalii suferă de diabet de tip 2 și o să să ajungi și tu în perfuzii. Cheia e echilibrul.

| marius1605 a răspuns:

Cumpara lamaie si in fiecare dimineata stoarce jumatate de lamaie untrun pahar cu apa si bea.vei fi uimita de rezultate

| Coryna1234657809 a răspuns:

Mananca putina paine, fa sport (macar cateva abdomene) si bea multa apa happy