| anonim_4396 a întrebat:

Alergarea intareste oasele? Daca da, in cat timp se va observa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca o faci zi de zi, in cateva luni, 3-4, 5-6, se va vedea. Dar doar daca ai probleme cu oasele, altfel, nu vei observa decat la lovituri extrem de serioase, cand vei vedea ca oasele rezista mai bine la socuri decat inainte, daca ai mai avut experiente similare.

| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, alergarea intareste musculatura, iar calciul intareste oasele!

| cristi202 a răspuns (pentru Violleta2022):

Alergarea, de fapt miscarea in sine, intareste si oasele. Cei ce ramin handicapati pot avea probleme si cu oasele destul de grave din cauza lipsei miscarii.

| peperonies a răspuns:

Nu

| WxRo a răspuns:

Dar cum vrei tu sa observi asta? Cum probezi ca ai oasele mai. tari?

| DragosTrandafir a răspuns:

Mai pe scurt mai mult sport si sa bei lapte sa mananci branza, in general lactatele sunt o sursa buna de calciu