| Marii a întrebat:

Aloe vera pentru ce este buna? (am o gramada si nu stiu ce sa fac cu ea)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Claudiu_7827 a răspuns:

Aloe vera este buna pentru aproape orice "buba". Poate fi utilizata atat pentru uz extern - aplicata pe arsuri si rani usoare, herpes genital si labial, psoriazis, arsuri solare - dar si pentru uz intern, pe cale orala, pentru a trata gastritele, ulcerul si colita ulcerativa, constipatia, precum si ameliorarea simptomelor altor boli.
Aloe vera are in plus o alta mare calitate: aceasta este cunoscuta drept o planta care intareste sistemul imunitar, adica acea parte din corpul uman responsabila cu lupta impotriva microbilor. Asa se explica de ce aloe vera este studiata ca potential leac impotriva SIDA, boala care actioneaza tocmai prin distrugerea sistemului imunitar.
De ce este buna planta? Capacitatea de intarire a imunitatii este data de continutul crescut in polipeptide, care stimuleaza imunitatea. In plus, aloe vera contine substante antiseptice care distrug microbii, bacteriile, parazitii, dar si acid salicilic (cunoscut mai frecvent sub numele de aspirina) si alte substante antiinflamatoare care calmeaza durerile. Aloe vera contine si substante "antitumorale" precum si compusi care scad nivelul colesterolului "rau" in sange.
Aloe vera, este un leac miraculos

8 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Eu iti pot da o lista intreaga, pentru ce o poti folosi:pofta de mancare, colite, gastrite, constipatie, ulcer duodenal, anemie, arteroscleroza, ajuta la purificarea sangelui, varice, astm, rinite, cistita, menopauza, tulburari ale somnului, artrita, mastita, acnee, ingrijirea pielii, eczeme, rani, matreata, furunculi, plagi, arsuri solare, cataracta, ulcior, candida, herpes, psoriazis, reactii alergice.

| elena a răspuns:

Atentie este foarte otravitoare, eu din acesta cauza ma feresc de ea si fii atenta numai un anumit fel de aloe vera se foloseste in scop medicinal. Ai sa primesti raspunsuri mai folositoare decat al meu de la ceilalti utilizatori TPU.

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Ho ho, pentru aproape toate afectiunile. In primul rand trebuie sa fie matura de cel putin 3 ani ca sa aiba vreun efect. Da o cautare pe Google despre aloe ca iti apare exact ceea ce vrei sa stii.

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

@moneyandfame-si ce te oftici?
Iaca sunt expert. Pune mana de munceste si tu pe site de da raspunsuri bune si s-ar putea sa ajungi si tu coleg sau -ega.

| Moneyandfame a răspuns:

Ce zic eu aici nu are legatura cu intrebarea.Blonda suprema scrie "vreun" si este experta TPU? hahahhahaahhaha

| brandusa_6214 a răspuns:

In general, pentru piele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa o vinzi la un pret convenavil si sa pastrezi si tu putin!

| just.for.you a răspuns:

Din cate stiu e buna pentru a trata arsurile! se vindeca rapid