| mihaia_9783 a întrebat:

ALT/TGP 49 U/L limite normale: 10.0-45.0
COLESTEROL TOTAL 271 mg/dL limite normale: < 200
COLESTEROL LDL 203

in urma efectuarii analizelor efectuate, cele de mai sus au iesit in afara limitelor normale.
colesterolul este marit de cativa ani (260-285)
puteti sa ma sfatuiti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, mananci prea gras si prea dulce si asta iti afecteaza putin ficatul. Renunta la grasimi animale, cafea, tutun, alcool, paine si dulciuri, fa efort fizic minim o ora pe zi (alergare, gimnastica, etc) si lucrurile vor reveni la normal incet incet.

mlm
| mlm a răspuns:

Incercati sa aveti o alimentatie cit mai usoara, eliminati din alimentatia dvs ouale, branza si untura, incercati sa mancati mult peste si legume, adaugati ceaiul verde in dieta dvs, incercati sa faceti zilnic exercitii fizice, evitati stresul, evitati alcoolul si fumatul, consumati zilnic o lingurita de ulei de masline.Sanatate multa va doresc.

| nicky a răspuns:

Sotul meu pentru colesterol si trigliceride marite a luat Lypanthill 160 mg dar cu prescriptie medicala, trebuie sa discuti cu medicul tau pentru tratament si trebuie sa faci si o dieta.

| Ronin a răspuns:

Daca te intereseaza, da-mi un mesaj pe e-mail. O sa-ti explic mai in detaliu.

| mihaia_9783 explică:

Nu fumez, nu beau decat ocazional, si atunci rar mai mult de o bere, nu imi plac dulciurile, untura nu mananc iar de carne grasa ma feresc in ultima vreme fara vreun rezultat (chiar a crescut de la 260 la 285 colesterolul mancand salata si branza de vaci seara si mancare gatita fara prajeli etc la pranz). Am luat Crestor o perioada si colesterolul a revenit la normal, dar mi-a dat trigliceridele peste cap. S-a presupus ca poate fi ceva pe fond genetic, pentru ca si tatal meu a avut probleme, dar acum mai mult m-am speriat datorita ALT/TGP, despre care citesc ca poate fi asociat cu Hepatita. Si la aceasta valoare? (nu e foarte mult peste limita maxima)