| Comanescuandreeac a întrebat:

Buna seara!
Mi s-a recomandat UTROGESTAL 100mg din ziua 16-25, pe o perioada de 6 luni, 10 zile pe luna. Îmi puteți spune va rog, dacă acesta îngrășa?
Mi-a ieșit Testosteronul 2, mi s-a spus ca este mare și mi s-a dat trimitere la endocrinolog, la acesta ma duc joi, săptămâna viitoare. Oare îngrăsarea se datorează și acestui testosteron mărit?
Multumesc!
De menționat faptul ca nu mănânc mai nimic, fără dulciuri, suc, pâine, mese proteice in general dar cu toate acestea iau in greutate și nu dau deloc jos. Glanda tiroida este buna, nu am alte pb in urma analizelor.

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Utrogestanul este un medicament pe baza de progesteron, progesteronul fiind regasit in mod natural in cantitati destul de mari in organismul femeii, deci acest medicament nu ar putea contribui la o crestere in greutate.

In schimb, dezechilibrul hormonal pe care deja il ai, ar putea fi motorul pentru care sa nu reusesti sa mentii o greutate ideala cu un numar de calorii aparent redus.
Desigur, eu nu stiu de cate calorii are organismul tau nevoie si nici cate consumi tu (faptul ca nu mananci paine, de exemplu, nu este relevant.Important este numarul total de calorii si mai putin din ce alimente provin acele calorii), dar dereglarile hormonale categoric pot influenta greutatea, atat in plus cat si in minus.

Acest medicament ti-a fost prescris pentru a suplini si a echilibra nivelurile hormonale, avand in vedere faptul ca ai un nivel mai mare de testosteron.
Daca ai peste 20 de ani, da, 2 este un nivel mai mare decat ar fi normal, dar nu exagerat de mare (exista femei care au un nivel al testosteronului de 4, de 6, sau chiar mai mult), asa ca vizita la endocrinolog ar putea fi mai mult decat benefica, din moment ce acest nivel se poate trata relativ usor cu tratament hormonal.

Multa sanatate!

| Comanescuandreeac explică (pentru Floridori):

Multumesc din suflet!
Sănătate multă!

| Floridori a răspuns (pentru Comanescuandreeac):

Cu drag! Numai bine!

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Astea sunt prostii ce zici tu aici, ca nu maninci mai nimic, sigur bagi in tine fastfood la greu sucuri pîine ca de aia te ai si ingrasat, grasimea burta nu o faci mincind salata verde si apă cu lămîie.

| Violleta2022 a răspuns:

Hai sa fim intelesi: "manac mai nimic, dar ma ingras" nu exista!
Nimeni, dar absolut nimeni de pe fata pamantului nu se ingrasa cu aer ci cu mancare multa, peste necesarul de "mentinere".

Este evident ca nu esti constienta de cate mii de calorii mananci zilnic, odata ce te ingrasi si asta se poate rezolva daca folosesti un progarm de calculare al caloriilor unde nu ai voie sa manci mai mult de 1500 pe toata ziua, ca sa nu mai iei in greutate.
Medicamente NU ingrasa, poti sa iei absolut orice medicament fara probleme, ca ele nu ingrasa, dar mancarea ingrasa sigur, mai ales daca mananci peste strictul necesar de calorii.
daca nu faci nici un efort fizic si esti grasuta, atunci va trebuiis a reduci caloriile la 1000-1200 pe zi, ca sa slabesti un pic.