| anonim_4396 a întrebat:

Alternativa la lentilele progresive exista? Nu ma pot acomoda cu ele. Am +2, 5 dioptriile, am nevoie de o singura pereche de ochelari pe care sa-i port mereu. Cat despre lentile de contact, am,
dar tot ochelarii sunt baza, costuri mai mici. Mai exista lentile monofocale, sau unele prin care sa vezi bine la orice distanta fara a privi în jos pentru citit de exemplu cum sunt cele progresive. Am 26 de ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| mijlsach a răspuns:

Sunt cele bifocale...pentru citit in partea de jos ai alta dioptrie.iar cand privesti inainte ai alta dioptrie..gen 2 ochelari intr-unul