| Noname_6326 a întrebat:

Am fost acum aprox 6 luni la control la ochi si mi-a spus ca am mici probleme, dioptriile +1, 2 cam asa si ca trebuie sa port ochelari...cine stie? este neaparat nevoie, se poate agrava daca nu port, cu cat stau mai mult fara? Si eu nu vreau sa port ochelari, nu am purtat niciodata.Care este diferenta dintre ochelari si lentile de contact, adica ce rau poate sa faca lentilele, pentru ca am auzit ca sunt destule probleme cu ele. daca aleg sa imi pun lentile, la dioptriile astea imi pot pune si colorate? Cam care sunt preturile lalentile? Si cum sa fac sa o conving pe mama pentru. ca ea nu este prea de acord, spune ca ochelarii ma fac sa par mai intelectuala etc.stiu asta dar eu nu vreau.Cum sa o conving sa-mi puna lentile?big grinbig grin plsss help me :X funditaaaaaa:X

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Lentile poti purta numai dupa 18 ani, pana atunci globul ocular creste si nu se poate adapta la lentile. Dezavantajul lor este ca trebuie ingrijite cu atentie: farduri speciale sau deloc, multa igiena si ca sunt foarte scumpe (costa cateva milioane si nu pot fi folosite mai mult de 6 luni, dupa care trebuie altele).
Daca nu vei purta ochelari, fiecare zi care trece va accelera problema de vedere si, peste catva timp, te vei trezi ca porti lentile (la ochelari) foarte groase (ca fundurile de sifon) si ca nici cand vei implini 18 ani nu vei mai putea sa-ti pui lentile de contact fiindca vei avea dipotrii prea mari.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te sfatuiesc sa urmezi sfatul d-nei Brigaela.
Si eu am intarziat cu purtarea ochelarilor si a trebuit sa incep cu 1, 5. Medicul mi-a spus ca trebuia sa port ochelari mai devreme cu cel putin 3-5 ani, as fi inceput doar cu 0, 5.

| marrr a răspuns:

Daca porti lentile, iti bagi multi microbi in ochi, desi ele sunt tinute intr-o solutie speciala. Lentilele sunt mai scumpe si trebuie schimbate, pe cand ochelarii trebuie schimbati doar daca problema se agraveaza.
Iti recomand sa porti ochelari, desi sunt deranjanti putin. Daca ai aceasta problema la ochi de 6 luni, atunci nu mai astepta si ia-ti niste ochelari. Ochelarii ajuta la indreptarea vederii si in timp este posibil sa nu mai ai nevoie de ei(daca ai miopie).

| Drauzy a răspuns:

Din cate stiu eu dioptria o sa iti cresca pana la varsta de 21-22 de ani indiferent daca porti sau nu ochelari. cu siguranta se va agrava in cazul in care nu vei purta ochelarii. lentile sunt cam scumpe si nici nu sunt asa de benefice pentru organism (trebuie anumite medicamente, seara trebuie scoase + altele)...