| Isabelamaria21 a întrebat:

Am 13 ani daca port de acum sutien mai incolo o sa mi se lase sanii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CeVreauEu a răspuns:

Da. Normal asa se zice ca daca porti sutiene de tanara ti se vor lasa cand ai sa fi mai mare. Eu port de la 12 ani si na, daca ai sani trebuie sa porti dar incearca cand esti acasa sa-l dai jos ca sa nu-l porti non-stop. Si chiar daca ai incepe de la 16 ani tot se vor lasa intr-o zi. Daca vrei poti sa porti bustiera doar ca e cam incomoda cateodata pentru ca se vede printre si etc dar e mai bine decat un sutien care e mai tare si care te strange putin mai mult. In rest nu stiu ce sa mai zic, fa sport si sa stii ca te ajuta sa-i menti frumosi si nu se vor lasa dupahappy Sper ca te-am ajutat, te pup

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este prea devreme de la vârsta de 13 ani, excepție dacă sunt foarte voluminoși.
Sânul este susținut de mușchiul pectoral, iar acesta din urmă trebuie tonifiat pentru a avea un sân ferm!
Sânul, propriu-zis se lasă din cauza alăptării (însă sunt destule femei care au trecut cu brio peste alăptare și sânii tot frumoși au rămas prin multe exerciții de tonifiere), ei sunt prea grei, etc.
Sutienul nu face rău sânului, important este să fie cel corespunzător și sânul să stea lejer, nu se doarme cu el.
Pa, pa.

| BOOBZen a răspuns:

Eu am 11 ani si port bustiera si din cate stiu eu nu are cum sa ti se lase, dar pe la 13 ani nu cred ca-i cazul sa porti sutien.Mai bine o bustiera, dar daca porti deja si creezi ca ar trebui sa porti sutien
...Mai bine intreaba-ti mama ca la ce trebuie sa porti pe sani nu e treaba mea laughing

| dandelion a răspuns:

Nu cred în asa ceva. Nu cred că o să ți se lase sînii mai încolo. E normal să începi la asa vîrstă să porți sutien. Cam majoritatea atunci si încep să-l poarte. Dacă totusi crezi că poți avea niste efecte nedorite poți întreba medicul de familie, desi sincer îți spun că nu cred să fe probleme. Totusi mai întreabă si altă lume. happy

| sonya a răspuns:

Pai sa va spun ceva. Sanii chiar se lasa dupa o anumita varsta, insa daca porti sutien de la o varsta frageda accentueaza procesul. Si eu am purtat sutien, mai port doar in cazuri extreme foarte rar. E ok cu bustiera. Nu e incomoda, acum depinde si de model. Eu nu mai port sutien de la 18 ani si crede-ma ca am mai mult (24 de ani). Ma simt foarte bine. Am facut sport de performanta, iar bustiera m-a ajutat mai mult decat sutienul. Trebuie sa faci sport, sa ii masezi, sa nu te speli cu apa fierbinte. Incearca sa inlocuiesti, daca nu se poate poarta sutien. Succes!

| MikeTech a răspuns:

Da. Tu esti in perioada de dezvoltare fizica, de la 13-16 ani. Daca incepi de pe acum, cred ca mai incolo se v-a intimpla asta. Sinul trebuie sa ie dezvoltat corect, nu cun vreai tu.