| Ctiberiu a întrebat:

Am 13 ani si de curand am fost la plaja, dar dupa 3 zile a inceput sa ma doara urechea, am crezut initial ca a fost de la curent sau de la apa in care am inotat, am fost la spital si doctorita mi-a zis sa iau Otocalm (picaturi pentru urechi), Olynth ( pentru 2-6 ani la care nu ii vad rostul) si Nurofen 200 mg, dar acum imi dau seama ca problema e de la masea deoarece mi s-a umflat jumatete de fata si am inceput azi sa iau Amoxicilina (Antibioatice) odata la 8 ore. Ce sa fac sa mi se desumfle fata, ca urechea mi-a trecut? (P.S. Dentistul meu e plecat in concediu!)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TiffanyღBJ a răspuns:

O sa ti se dezumfle cand incepe antibioticul sa isi faca efectul. Dar incearca si compresa cu apa rece pe obraz. Sau poti sa iei un o batista, un prosop f mic sau ceva de genul asta si sa il pui la congelator si apoi sa il tii pe obraz. DAR tii cateva minute, nu continuu pentru ca va fi f rece si iar nu e bine. Daca ai inceput de azi sa iti amoxicilina la 8 ore, pe maine ar trebui sa fie mai bine. Daca nu e, mergi la un alt medic, pentru ca inseamna ca trebuie musai deschis dintele. Mergi al urgenta si apoi iti poti continua tratamentul la medicul tau.
Succes.
( eu sunt medic, deci poti avea incredere )

4 răspunsuri:
| sapunlichid a răspuns:

Ahh, du-te de urgenta la medicul de familie, poate te trimite la o clinica!

| Kingus a răspuns:

Si eu am patit asa...eu am pus picaturi in ureche si nu am luat antibiotice. unflarea poate fi si o alergie la antibiotice... daca iti revi poti consulta un medic care se ocupa de alergi sau chiar medicul de familie.

Insanatosire grabnica.

| DUANADEN a răspuns:

Poi mergi la un medic si arat-i ce s-a intamplat si zi sa iti prescrie cateva medicamente.
Ia mereu medicamente si stai linistit pentru ca poate iti va trece.

| ChatulMeu a răspuns:

Eu zic sa continuii cu amoxicilina ca iti va trece peste 2-3 saptamani.