| Adyyyyy a întrebat:

Am 13 ani și sunt foarte speriat, cred că am cancer la creier sau tumora nu știu exact cum se zice, am fost la un control la ochi acum 5-6 luni pentru că mă durea foarte tare capul și ochii,după ce mi-am pus ochelarii nu m-au mai durut nici ochii, nici capul, dar în ultima lună au revenit durerile de cap și vedere puțin încețoșată. Dimineața uneori trebuie sa forțez puțin ochii pentru focalizare dar foarte puțin, opticianul la care am fost a zis că dacă durerile continua sa fac un tomograf, m-am speriat foarte tare, acum 2 zile aveam gânduri de sinucidere și depresie, mi-e frica sa nu fie cancer, am uitat sa spun, ochelarii trebuie purtați doar când stau pe telefon și când îmi fac temele, chiar mi-e frica, eu am vrut sa mă omor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu mai ai voie sa stai pe telefon, deloc!
Asta este prima regula pe care medicul trebuia sa ti-o spuna!

| Hyperion7 a răspuns:

Mă îndoiesc că ar fi cancer,cel mai probabil ai probleme serioase cu vederea din ce înțeleg eu,ai moștenit chestia asta,nu ți-o apărut peste noapte.
Probabil că oftalmologul nu e foarte bun,încearcă sa le spui părinților tăi să schimbe medicul oftalmolog,posibil sa nu știe el ce vrea.
Cât despre durerile care ți-au revenit,mă gândesc că ți-au făcut lentilele cu dioptrii diferite decât cele pe care le ai de fapt și de aici durerile.
Din nou,încearcă să le spui părinților tăi să ia în calcul și alți medici oftalmologi.
Încearcă să nu te mai agiți atât,fă niste teste de rutina,un tomograf, mai bine sa fii sigur, iar daca nu e nimic, mergi la alt medic, că poate ăla aberează.E păcat să te gândești la 13 ani la sinucidere,crede-ma.
Sunt persoane de diferite tipuri, cu diferite afecțiuni și totuși trăiesc.
Și în caz că o fi o tumoră, după cum zice ala, privește partea buna, sunt cazuri in care oamenii au scăpat de ele prin operații, deci nu te demoraliza! Fii bărbat!

| Yuoia a răspuns:

Eu cred ca ai si tumora si cancer, dar mai ales ai paranoia!
Singur spui: "după ce mi-am pus ochelarii nu mau mai durut nici ochii nici capul"
Problema e de la ochi. Si nu tumora, nici cancer. Fortezi prea mult ochii. Tomograful va fi facut pentru ochi, nu pentru cap.
Tu porti ochelarii cum s-au prescris? Sau ii mai lasi deoparte?
Du-te fara grija la control si va fi bine. Altfel, chiar ai ceva "la cap".
@passatlover03 ti-a raspuns ironic. Nu-l baga in seama.

| Silwian a răspuns:

Cu parintii tai vorbesti aceste chestii? NU ai nici un cancer la nici un creier! Asa ceva nu exista! Nu ti mai face atitea filme negative ca o sa dai in alte probleme! Incearca sa vb cu parintii tai cu fratele cu cineva apropiat din familie!

| Adyyyyy explică:

????