| Kelz0 a întrebat:

Am 14 ani si 9 luni, am 1.68 inaltime si 72 kg cum sa fac sa slabesc cel putin 5 kg... vreau sa slabesc, sport fac dar la mancare ma refer o dieta ceva... Va rog spuneti-mi si mie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ar trebui sa apelezi la un medic nutritionist. In general trebuie sa te feresti de dulciuri (ciocolata amara zice ca nu face chiar asa rau), sucuri, apa minerala, sare, mancaruri prajite in ulei sau untura ( se pot face in punga, la cuptor sau prajite pe gratar), carne grasa, cat mai putina paine si daca poti de secara. Nu combina cartofii si pastele fainoase cu painea, Mananca putin si la 2, 5-3 ore. Nu manca dupa ora 18. Nu manca fast foods.

| Kelz0 explică (pentru Salontanul):

Pai nu mananc nici fast foods nici mancaruri asa prajite am inceput sa mananc doar salata si fructe... si fac si sport si tot nu vad nimic... de 3 luni

| Salontanul a răspuns (pentru Kelz0):

Mancarea trebuie sa fie complexa. Sportul nu se face cu verdeturi. Ideea este sa nu combini produsele hipercalorice. Fructe numai dimineata. Ele contin zaharuri care ingrasa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bănuiesc că eşti băiat, n-ai precizat :)

Într-adevăr, eşti SUPRAPONDERAL ( prea "plinuţ" )!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 62, 3 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 10 de kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 10 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Ar fi INDICAT să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

Toate cele bune.

| Kelz0 explică (pentru bursuc001):

Nu par gras deloc doar ca ma deranjeaza cand ma uit la kg mele...

| bursuc001 a răspuns (pentru Kelz0):

Eşti destul de înalt, de aceea nu pari gras happy

| Croampa a răspuns:

Fii atent pe asocierile gresite de alimente si pe cantitate. Nu elimina total nici-un aliment. Si verifica daca nu ai probleme cu glandele endocrine!

| ŦΛהĩαՀyNøĩƊЇ乇 a răspuns:

Prietene tine si de metabolism...

| Salontanul a răspuns (pentru ŦΛהĩαՀyNøĩƊЇ乇):

Asa este! De asta i-am spus sa mearga la un nutritionist.

| Kelz0 explică:

Si ma rog... adica noaptea acum am 71 kg fix si dimineata nu stiu cum am 68...