| Sombody a întrebat:

Am 14 ani si am o alunita mare mai sus putin de penis, creste par pe ea si de la un timp a inceput sa imi apara un fel de praf alb sau ceva de genul pe alunita, ce trebuie sa fac? Si imi e rusine sa spun cuiva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la un medic urolog fara rusine ca nu ai de ce sa i ti fie rusine, vorbeste cu tatal tau sau cu mama ta ei trebuie sa te ducă la medic.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Mai CristiDinBucuresti, ce sa caute la urolog? Aceasta este problema de specialitatea dermatologie. Doar un dermatolog poate sa-ti spuna ce cu acea alunita si de ce origine este: maligna sau benigna. El o si poate opera. Nu este chiar asa usor cu aceste alunite: poti ajunge la cancer, depinde de ce origine sunt.
Dar ca sa mergi la dermatolog si sa nu platesti trebuie sa mergi mai intai la medicul de familie ca sa-ti dea trimitere.
Nu stiu cati ani ai, dar nu am inteles de ce ti-e rusine? Nu trebuie sa spui cuiva despre asta, dar trebuie sa te consulti cu parintii (depinde ce varsta ai) si cu medicul de familie.
Nu inteleg de unde atata pudism cand nu este cazul. Cred ca o sa te rosesti tot daca iti zic de boala puladism.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Scuze, nu retinusem varsta. Consulta-te cu unul din parinti, daca nu cu amandoi.

| Eireann a răspuns:

Poti sa mergi singur la medicul de familie sa ceri trimitete la dermatolog.

| Gligore2000 a răspuns:

Daca n-o folosesti se depune praf.