| RaduMarsin a întrebat:

Am 14 ani, si sunt mai nedezvoltat sa zic asa, asta pentru ca nu prea am facut sport/ miscare pana acum.

Sunt destul de mic de inaltime ( 1, 55m) si de curand am inceput sa fac flotari. Am inteles de pe niste site-uri ca flotarile te ajuta sa cresti mai inalt ( Cand faci flotari, corpul tau face mai multi hormoni de crestere sau ceva de genul asta ).

Este adevarat? A crescut cineva facand flotari ( Pana pe la 18 ani ca de atunci nu mai ai cum sa cresti )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Eh, eu am crescut pana pe la 23 de ani happy asa cresc de obicei baieti. Fetele raman micute, cum sunt pe la 16 17 ani cam asa raman mereu happy a, se ingrasa ca scrofitele laughing dar de inaltime nu mai cresc.

| Violleta2022 a răspuns:

Flotarile nu ajuta cu nimic la tine.
Apuca-te de un sport serios, pe care sa-l practici minim 1 ora pe zi, daca vrei sa cresti sis a te dezvolti sanatos si armonios.
Inscrie-et la un club de fotbal, volei, baschet, inot, atletism, orice iti place si unde epoti practica zilnic, macar 1 ora de lucru intens. In caz de nu se poate un sport, ajuta alergatul, cate 5-10km pe zi si nu uita de mancarea sanatoasa si echilibrata (multa proteina animala, dar si fructe si vegetale proaspete).

| TronHD a răspuns:

Nu o sa faci nimic cu flotarile,intr-adevar te ajuta sa faci sport dar eu iti recomand un sport unde sa ai nevoie sa te "lungesti" cum ar fi gimnastica,volei, baschet si cel mai bine inot, si sa mananci sanatos, fara fastfood (fara absurditate poti lua cate ceva o data pe saptamana) si fa mult sport, nu recomand sa faci sala de la varsta asta, asteapta cel putin sa faci 17 ani pentru a face sala!
Sper ca te.am.ajutat

| Tovarasul a răspuns:

Stai linistit, ai o inaltime buna pentru varsta ta, sa vezi cat o sa mai cresti de la 16 ani... stia linistit si crede-ma ca am trecut prin ce treci tu. Treaba sta in felul urmator, pe la 16-17 ani o sa incepi sa produci mai mult testosteron fara sa faci flotari si o sa produci si hormon de crestere care are legatura cu cresterea oaselor.