| Andrei 123 a întrebat:

am o problema, am 14 ani, putin mai inalt de 160 de cm, mai putin de 50 de kg, sunt foarte slab, vreau sa pun ceva muschi pe mine, am apucat sa fac tractiuni si am sa ma tin de ele dar am auzit ca ridicarea greutatilor iti intareste oasele sau ceva de genu' si acestea nu se mai lungesc, adica nu mai cresc in inaltime, e adevarat? Nu vreau sa-mi traiesc copilaria ca un slabanog, colegii mei s-au apucat fiecare de sala, eu nu vreau sa fiu cel mai scund si slab din toata clasa, intrebarea mea este, facand tractiuni (fac tractiuni special pentru imi mari bicepsii si pieptul, tricepsul il am destul de dezvolat, la fel si spatele pentru ca am facut foarte multe flotari pana acum)deci facand tractiuni ma opresc din crestere?

Ce trebuie sa mananc mai mult, ce mancare trebuie sa evit mai mult?

3 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Salut. Trebuie sa intelegi si sa incepi cu inceputul. Pe oasenu se pot pune muschi. Daca tu esti slabut, nu ai cum sa ai muschi. Faptul ca faci flotari si tractiuni nu te ajuta pre mult. Odata trebuie sa-ti faci un program. Doi; Trebuie sa iei aminoacizi, pentru a te implini putin pentru a putea creste in masa. Fara un ajutor, nu vei reusii mare lucru. Poti sa-ti iei de exemplu Mega Mass. Este natural si este foarte bun. Creste forta, rezistenta la efort. si dupa doua luni, toata masa muschulara va creste considerabil. Tu fiind slabut, facand miscare, consumi energia. Alimentand organismul cu alimente, nu acoperi hrana necesara. Ca atare, trebuie sa iei un adaos. Mergem mai departe. Nu trebuie sa te intereseze si sa te compari cu nimeni. Fiecare este bun in felul sau si deosebit. Incearca sa nu te mai compari cu nimeni. Fi tu insuti si este mai bine. Legat de oase, daca vrei sa ai un corp frumos, pe langa ce faci tu, adauga la programul tau coarda si bazinul. Doua moduri foarte importante pentru ori ce sportiv. Nu te lasa, continua. Daca vrei ceva cu adevarat, vei reusii Bravo tie. Pa

| efimash a răspuns:

Daca faci tractiuni nu te opresti din crestere dar ridicarea halterelor da opreste cresterea eu fac tractiuni de mic si este normal
te rog da funda

| Andrei 123 explică:

@baru, de unde naiba sa iau aminoacizi, eu vreau sa cresc perfect natural, nu vreau sa iau nimic de nicaieri, sa nu crezi ca sunt atat de slab incat sa nu reusesc nimic fara ajutorul lu' mama mare.Forta am, sa nu ai impresia ca sunt anemic, am putere, doar vreau sa imi mai cresc putin masa musculara, poate nu asta, poate doar sa fiu in forma. n-am nevoie de pastile si nu stiu ce; de unde bani? e crizahappy