| loggertiffman a întrebat:

Am 15 ani alerg in fiecare zi vreo 2 ore.Tocmai pentru asta iau suplimente alimentare cu calciu zinc magneziu si vitamina D3 e sanatos? adica are ceva efecte negative?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Jameson a răspuns:

Practic tu incerci sa cresti mai mult artificial, incearca sa mananci mai mult natural, iti va lungi viata si vei fii mai sanatos (lactate, fructe, cereale).

| loggertiffman explică (pentru Jameson):

Dar eu mananc lactate, cereale si multe fructe zilnic dar am zis cum alerg mult si imi fortez totusi articulatiile de ce nu?

| loggertiffman explică (pentru loggertiffman):

Zi iau 2 comprimate zilnic

| Jameson a răspuns (pentru loggertiffman):

Mda, sunt bune si pastilele care la iai dar nu sa faci exces.

| loggertiffman explică (pentru Jameson):

Cum adica exces? vrei sa spui sa nu iau zilnic?

| Jameson a răspuns (pentru loggertiffman):

Sa nu iai mai mut de doza recomandata.

| Mussette a răspuns:

Calciul in exces se poate depune in organism sub forma de calcuri, ceea ce nu e prea bine.
Iti faci analize si vezi daca ai nevoie de suplimente sau nu, in urma unui consult medical.
Nu le lua cum consideri tu.

| vladv26 a răspuns:

Nu e prea sanatos

| jamal000 a răspuns:

NU au efect negativ.

| hamsterita29 a răspuns:

Incearca sa ai o alimentatie sanatoasa si sa consumi si multe lichide daca alergi atat de mult timp. faci vre un sport ceva?

| loggertiffman explică (pentru hamsterita29):

Nu....adica da alergatul in sine e un sport