| Mihaela_5363 a întrebat:

Am 15 ani si acum un an m.am apucat de fumat. Nu am fumat non-stop, am fumat ocazional, o saptamana da una nu, dar nu fumam in fiecare zi. Nu am fumat decat vogue si kent nanotek. Poate fi posibil sa am ceva? vreo boala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| danielgeo a răspuns:

Hai ca ma amuzati de dimineata asa, @consilierindragoste e un banc pe tema economiilor pe care le poti face daca te-ai lasa de fumat, ia aminte si invata.
Un *nefumator in dialog cu un #fumator
Ne*: stii, tu ai fumat 20 de ani, daca ai fi strans banii aia si nu ai fi fumat, acum iti puteai cumpara un elicopter.
F#: Da! asa e, dar tu nu fumezi nu?
Ne*: Nu!
F#: Si atunci unde iti este elicopterul?

Bun, asta a fost prima parte a raspunsului meu, nu se poate pune in discutie economiile, banii oricum se cheltuie si oricum mereu o sa te plangi ca nu ai bani, cu ce este mai buna o shaorma?
Eu am 22 de ani si fumez de 3 ani si ceva aproape 4, cheltui 350 de ron pe luna poate mai bine pe tigari si nu dau nimanui sfatul de a se apuca de fumat, eu chiar o bat la cap pe prietena mea sa se lase pentru ca se prosteste gen "Mihaela".
Ideea este urmatoarea, majoritatea oamenilor eu un viciu, unii dau bani pe machete cu masini(il ajuta cu ceva?), altii beau cafea in fiecare dimineata(cheltuie jumatate din bugetul meu de tigari lunar) si probabil mai sunt exemple de acest gen dar nu-mi vin in minte si oricum ma lungesc prea mult.
Eu am vorbit cu doctori, am cirtit si cartea "Metoda usoara" si degeaba, totul se face din vointa si nu ca imi zici tu ca mor, ca sunt prost, etc.
Prosti sunt cei care jignesc fara motiv, faptul ca eu fumez nu te deranjeaza pe tine, pe tine nu te doare nici in cot daca mor eu sau nu, ceea ce s-a postat aici ca raspunsuri sunt raspunsuri tipic comuniste, familiare etc. Lucruri pe care le auziti de la mamica, taticu si etc. Inclusiv voi aveti prieteni care fumeaza si nici nu simtiti ca pute sau mai stiu eu ce, ci pur si simplu nu ii bagati in seama. Raspunsurile voastre sunt bune intr-un anumit fel, dar sunt raspunsuri pe care le auzi la orice pas, oricand, e o prostie, nu o sa faceti pe nimeni sa se lase de fumat in felul asta, mie nu au reusit medicii sa imi dea un sfat bun pentru a reusii sa ma las de fumat si credeti ca voi sunteti mai inteligenti?
Acum raspunsul meu pentru tine "mihaela" ar fi urmatorul, nu trebuie sa fumezi pentru ca prietenii tai fumeaza, nu demonstrezi nimic!
Nu te gandii ca ai vecini, unchi, bunici care au fumat si au trait pana la 80 de ani! Daca nu ar fi fumat ar fi trait mult mai mult!(gandeste-te la aspectul asta)
Iar ultimul sfat dar nu cel din urma, daca simti ca iti place, simti ca fumatul face parte din viata ta si gesturile tale etc, fumeaza!
Daca fumezi din curiozitate, teribilizm, lasate, tu inca mai poti, nu esti inca o victima!
Spor!

11 răspunsuri:
| kareina a răspuns:

Nu ai specificat daca te doare ceva! Eu zic sa nu mai fumezi pentru ca o sa ai mari probleme, in momentul cand o sa vrei sa te lasi de fumat nu o sa mai poti, apoi urmeaza boala de plamani.

| catalina_8997 a răspuns:

Nu o sa te plictisesc cu sfaturi gen lasa-te de fumat etc. pentru ca esti si tu constienta ca tigarile nu sunt bune.De vreo boala este prea devreme sa vorbim mai ales ca zici ca nu fumezi mult ceea ce pot sa iti spun cu siuranta este ca o sa iti afecteze sanatatea pe viitor acum nu cred ca e vb de vreo boala.

| Savy a răspuns:

Da, se numeste "teribilism", este incurabila si dauneaza la nivele multiple pe termen indelungat. Fie iti dai seama ca NU esti mai "cool" cu tigara in gura, fie realizezi ca parintii tai nu muncesc pentru tigarile tale si ca prioritatile lor sunt altele. Te simti mai bine cu tigara in mana? Ti se pare ca esti mai atragatoare, ca ai clasa? Ei bine afla ca esti la polul opus. Daca ai prieten, imagineaza-ti ca ala linge o scrumiera nespalata in loc sa te sarute pe tine, e acelasi gust, aceeasi placere.

| ytalyanu a răspuns:

Treaba este ca nu conteaza ce tzigari fumezi, toate sunt la fel, iar in privinta boliilor nu cred sa ai ceva deocamdata dar sigur vei suferii pe viitor, e alegerea ta

| CPR a răspuns:

Inca nu, oricum o boala poti avea si de la fumatul pasiv.

| consilierindragoste a răspuns:

Mihaela draga cel mai bine e sa uiti de ele este un drog pe care ai sa il platesti scump in viitor si pe plan financiar si cel medical iti propun sa uiti de ele gandeste-te cate lucruri tiai putea cumpara de bani aceia si cate economi ai putea face ai putea strange bani aceia sa mergi intr-o vacanta la roma caci pe un an adunati iti ajung cu siguranta pentru aceea vacanta. si nu uita ca fiecare tigara fumata iti scurteazaviata cu o zi fa calculul si vezi daca merita bolile apar in timp atata timp cat acum nu te simti obosita sau extenuata inca nu ai probleme dar cel mai bine ar fi sa le lasi ca sa nu ajungi sa suferi de vreo boala foarte grea. itit doresc succes!

| art001 a răspuns:

Nu... dar mai bine lasa-te...eu am inceput cu inainte cu 2-3 luni sa fac 15 ani si acum la 16 ani jumate' nu stiu cum sa ma las, daca nu simt nevoia sa fumezi mai bine lasa-te cat mai poti ca o sa te plictisesti pana la urma de ele dar nu o sa mai poti sa te lasi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti tampit
lasa-te dracu de fumat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da/ai boala fumatului.nicotina in sange care deja ti-a creat dependenta. duhnesti a mahorca de cate ori fumezi, ti-a scazut imunitatea organismului si nu te mai poti lasa.ai ajuns sclava viciului.acuma nu mai ai nici vointa. daca ai vrea te-ai lasa.nui de ajuns sa spui; eii pot sa ma las oricand, si sa aprinzi tigara.trebuie sa spui; daca mai fumez sunt o proasta si o incapabila, voi naste copii cancerosi, si voi cheltui aiurea cate 3 milioane pe luna pentru tigari deci cate 36 milioane pe an, sa-mi afum plamanii. yahooooooo!

| Mihaela_5363 explică:

Nu sunt dependentabig grin adica in ultimul timp am fumat o luna nu o saptamana da(nu in fiecare zi, max o tigara p zi)

| Mihaela_5363 explică:

Am uitat sa mentionez ca fac dans sportiv de performanta...de 9 ani... obosesc putin mai mult, dar nu ma doare nimicbig grin