| Axer a întrebat:

Am 15 ani și m-am apucat de fumat dar nu pentru că am vrut sau aveam vreun gând să mă apuc dar m-am lăsat influențat de grupul de prieteni. Toți prietenii mei fumează, absolut toți.
Știu că sunt prost și că nu trebuia să fac asta.
Acum ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

In cazul asta este timpul sa-ti cauti alti prieteni, care-s nefumatori, fiindca cei care fumeaza, consuma alcool si droguri NU_TI sunt prieteni niciodata, tragandu-te dupa ei spre un declin in viata si distrugerea sanatatii.

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai ce poti sa faci decat sa te lasi de fumat?! este cel mai indicat
nu esti prost ai fost doar naiv, majoritatea datorita anturajului ne-am apucat de fumatwinking
cei care nu au fumat niciodata ar putea sa creada ca este usor sa te lasi, dar nu este chiar asa...stim asta noi cei care am fumat ceva ani si apoi ne-am lasat, cat a fost de greu

| dullcat a răspuns:

Incearca sa renunti la acest obicei care iti aduce numai pagube atat pe plan financiar cat si in ce priveste sanatatea corpului tau.Esti inca foarte tanar, vei avea timp sa fumezi ca in filme pe la 30-40 de ani daca te apuca atunci dorul.Deocamdata este intelept sa te feresti de tot felul de influente din astea care pot sa iti aduca cu usurinta o dependenta grava si implicit probleme cu parintii, scoala etc.Nu esti nici primul si nici ultimul in aceasta situatie, asadara ai incredere ca daca doresti cu adevarat sa te lasi, poti! Trebuie doar sa apelezi la puterea vointei si sa ignori ce spun prietenii tai, fiindca sa iti distrugi sanatatea nu a fost niciodata si nici nu va fi cool, ever! Bafta!

| Hyperion7 a răspuns:

Sa renunți la prietenii aia "cool" și să te apuci sa faci self improvment și o să îți sară cândva pofta de a fuma.
Asta daca vrei sa scapi, bineînțeles

| MistarGoGu a răspuns:

Rupi RAUL din rădăcina! Ia sa te intrebi CATI din ei o sa te viziteze La spital cand un cancer la gât sau pulmonar o sa te DISTRUGA! 1 poate 2 sau niciunul!
Merita sanatatea ta asa sacrificiu?
Cei care condiționează unui om intrarea intr-un grup sau gasca de consumul de alcool, țigări sau droguri ori sa participe La chestii ilegale aia nu reprezintă NIMIC!

| WonderGirl7 a răspuns:

Sa te lași.
Ce altceva?

| Animeforlifee9921 a răspuns:

Lasa-te de fumat! E foarte foarte periculos, poti dezvolta o gramada de boli de care vei regreta mai tarziu.
Astfel de anturaje sunt periculoase.

| Madaxo97 a răspuns:

Renunță la fumat, iar prietenii tai daca iti sunt cu adevărat prieteni, te vor accepta asa cum esti si iti vor respecta decizia. Nu trebuie sa te lasi influențat de nimeni, fii tu, fii autentic, ai tarie de caracter. Gândește-te numai financiar cat vei avea de pierdut, un pachet de țigări costa aproape 30 lei laughing