| Doarof3 a întrebat:

Am 15 ani, simt ca toți râd de mine și sincer nu mai pot.Colegii mei râd încă din clasa a 5 a de mine din cauza unei probleme (boli).
De fiecare dată mă poreclesc.Am ajuns sa nu mai ies din școală, decât atunci când plec acasă.M-am saturat de răutățile lor și nu știu ce sa fac.Dacă as spune dirigintei, aceasta le va spune în față colegilor și mă vor urî mai mult decât o fac acum. Dacă le spun părinților se va ajunge la același lucru.Cum sa îi conving pe părinți sa mă duca la un ortoped? De aproape 4 ani mă rog de ei sa mă duca la un control, dar nu vor sa înțeleagă.Îmi spun ca sunt copii care au probleme și mai mari.Eu nu mai suport ca orice referire sa fie facuta la adresa mea.Nu mai pot.Stau si plâng seara pana adorm.Și începe sa mă doară în piept numai gândindu-mă la asta.Vă rog fără mișto-uri, m-am saturat sa fiu luată în râs mereu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Eu o sa fiu sinceră cu tine. Fenomenul asta bullying e foarte comun. Nu ești singura care pătește sau a pățit așa ceva. Întotdeauna se vor găsi unii mai șmecheri sa facă misto de cei mai slabi. Soluția e sa ii ignori și sa nu mai pui la suflet, știu ca e dureros dar mai răbda Oana termini liceul sau ce școala faci tu. Viața nu va fi mereu așa, când pui seara capul pe perna in loc sa plângi gândindu-te la ce se întâmpla acum la școala, gândește-te la momentul in care o sa ajungi la facultate sau intr-un alt mediu și toată lumea o sa se poarte frumos cu tine și o sa te respecte. Îți promit ca așa va fi.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Bondarel99):

E cam greu sa ignori cand de la ''mistouri'' se trec la alte chestii care devin zilnice si treaba nasoala e ca nu poti/vrei sa spui la nimeni, ca o sa fi mai penibil decat esti....iti zic din experienta si mda...la mine din fericire cand am intrat in a 9-a( a 2-a oara)lucrurile chiar au mers super bine, singurul lucru pe care il poti face e sa speri si sa astepti.Si dupa 6 ani inca mai imi aduc aminte cateodata de chestiile alea, oricum..bine ca au trecut.

| Bondarel99 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Pai asta e ideea, nu ai cum sa ii opresti in a mai jigni dacă atât ii duce capul, dacă nu se ajunge la violenta fizica (in cazul asta chiar nu ai cum sa ignori), pur și simplu sa facă abstracție de acele specimene, de existența lor nefericita, sa nu le dea apa la moara. Cel mai bun lucru pe care poți sa îl faci e sa aștepți sa se calmeze lucrurile, sa se termine școala și sa nu ii mai vezi niciodată.
Stai liniștita, karma o sa lucreze, cine știe ce ii așteaptă, in viața primesti ce dai, agresorii devin victime de multe ori, o sa vadă și ei cum e. Tu trebuie sa te concentrezi doar sa fii un om bun.

21 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

1,Du-te la doctor, asta e extrem de important
2, nu te lasa in fata altora, du-te si invata karate, baga sport, fa si tu glume de ei
3, in viata toti te vor lua de fraiera daca tu te consideri inferioara cum crezi ca te vor considera alti?
4, vezi de viata sexuala,emotionala =asta ajuta la depresia care o ai, plimbate mai des, asta cu rasul e mai mult in imaginatia ta, oamenii nu se uita la picioarele tale sa fim seriosi, cui i pasa, du-te prin zone mai unde nu e lume
5, schimbati gandirea asta de sunt UN NIMENI, citeste niste carti despre dezvoltarea personala
viata este o selectie naturala unde cei puternici fac legea iar cei slabi o respecta

| Violleta2022 a răspuns:

Ai putea sa ne spui mai pe indelete, care este problema ta de sanatate?

| Doarof3 explică (pentru Violleta2022):

Merg strâmb cu un picior. Când ridic piciorul, îl ridic în sus și puțin lateral (în exterior). Simt ca se pune presiune pe amândouă picioare de la genunchi in jos, iar dacă merg mult mă dor picioarele.Plus ca si pe strada îmi e rușine sa merg

| anonimtornado a răspuns (pentru Doarof3):

Foarte multă lume merge incorect, care mai devreme sau mai târziu pot provoca probleme destul de grave! Eu am învățat să merg corect de abia după ce am avut piciorul rupt și am fost la ședințele de recuperare. Îți recomand să consulți un medic! Așa scapi și de bajocura colegilor și de dureri inutile pe viitor!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Doarof3):

Mergi singura la medicul de familie si explica-i situatia, rugandu-l sa te trimita la un ortoped sau fizio-terapeut, sau unde considera medicul ca trebuie sa mergi.
Spui ca parintii sunt la servici si tu vrei si ai nevoie sa rezolvi problema asta, care iti afecteaza miscarea si viitorul.
Nu-i nici o rusine si nu te va da nimeni afara, daca te duci singura!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Stai asa, dar parintii tai - si fara intentia de a jigni, dar altfel nu o pot spune - SINT TIMPITI? Adica tu ai o problema de sanatate si trebuie sa ii convingi sa te duca la doctor? Mie aici imi miroase nasol de tot. Eu pe astia de genul asta i-as decade din drepturile parentale si i-as trimite si citiva ani la bulau.

| anonimg a răspuns:

Batjocoritorii -sau drojdia societatii! Nu exista categorie de astfel de scrijeliti pe care sa-i urasc mai mult.
In categoria batjocoritorilor intra toti aceia care traiesc nepasatori fata de tine: parinti, cadre didactice, etc.
Tinerii gasesc placere atunci cand se intalnesc sa batjocoreasca. Daca ei s-ar inatlni unii cu altii fara batjocoreasca, ei ar fi fost muti si nu ar vorbi nimic; intalnirile lor ar fi extrem de plictisitoare. Pentru ca spiritul de batjocura este acela ce-i face sa se simta bine impreuna. Daca ar disparea acest spirit, tinerii nu ar mai avea altceva de discutie, pentru ca ei nu stiu sa discute lucruri serioase.
La fel sunt si parintii acestora; de aceea nu au fost educati.
Dar batjocurile lor se vor intoarce negresit impotriva capului lor. Ce seamana omul aceea va si secera. Pentru ca nu si-au educat copii, parintii acestora vor avea de suferit; va veni vremea cand chiar parintii vor fi batjocoriti de acesti copii needucati. Parintii sunt de vina pentru ca nu si-au educat plozii atunci cand a trebuit. Si cand te gandesti ca astfel de scrijeliti vor ajunge la conducerea statului sau in alte functii de raspundere!
Tu nu trebuie sa plangi pentru tine, ci pentru aceste caractere urate de care se fac vinovati astfel de copii. Pentru ca Dumnezeu nu-i va pedepsi pe cei cu defecte fizice, ci pe aceia cu defecte de caracter. Si nu exista un defect mai mare ca batjocura -care se manifesta in multe feluri. Nepasarea parintilor tai si a cadrelor didactice (pentru ca sunt raspunzatoare pentru mentinerea disciplinei), este tot atat de vinovata ca batjocura acestor copii fara minte.

In locul tau, mi-as face cont de Facebook, as aduna cati mai multi prieteni -pe toti care sunt batjocoritori- si m-as face o persoana cunoscuta cat pot de mult, iar la urma as posta intrebarea ta pe contul de Facebook.
Dupa aceea as face cunoscut numele si prenumele tuturor pe care ii cunosc, si care fac parte din categoria batjocoritorilor. Nu as omite nici parintii, si nici numele cadrelor didactice.

Ori daca iti este mai usor, scrie povestea ta ministerului educatiei. O poti face cu scrisoare de mana sau pe email.

O alta varianta ar fi sa te duci singura la medicul de familie si sa-i spui ca vrei sa te tratezi. Daca te va intreba de ce esti singura, sa-i spui ca parintii sunt nepasatori fata de tine.

Iar tu, increde-te in Dumnezeu si nu lua seama la parerilor oamenilor. Ceea ce trebuie sa conteze pentru tine este parerea lui Dumnezeu pentru tine. Daca El ne iubeste, ce mai avem noi a face cu etichetarile oamenilor?

| Doarof3 explică (pentru anonimg):

Multimesc mult pentru tot, o sa fac tot posibilul.

| Frank51 a răspuns:

De ce iti pasa ce zic altii? Cu ce te ajuta daca asculti de ei? Eu sunt o persoana foarte rece, nu prea pun la suflet deloc, si am avut multe probleme din cauza asta, atat cu parintii cat si cu alte persoane apropiate, uite vezi un exemplu in extrema opusa tie, deci exista probleme peste tot. Ideea este ca nu poti fi nici de fier, dar nici foarte sensibila. Asa ca eu iti recomand sa nu asculti de alte persoane decat de cele foarte apropiate, parinti, prieteni apropiati, pentru ca ei dau cele mai bune si sincere sfaturi.

| minrest a răspuns:

Asa sunt oamenii, nu stiu cum sa mai isi bata joc de alti oameni. Dezvolta indiferenta. Mai vorbeste cu parintii, si te vor duce la medic. Viata este dura pentru toti, sa stii. Succes, copile.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Proști. Explica-le pe șleau părinților prin ce treci. Vor deveni si mai rai? Da' Cine sunt colegii ăștia si tai, pui de lei sau ce? Fuguța la director, se numeste bulling (daca nu ma insel) acest fenomen. Poate nu au bani, te-ai întrebat asta? Bine asta nu este o scuză, pentru copilul tau faci orice. Sau poate ca nu ai mai nimic dpdv al sănătătii ci doar din cauza răutăților lor ai inceput sa crezi asta. Treaba e simpla: Parinti->Diriginte->Director.

| Doarof3 explică (pentru BuLaNNNeL):

Nu are legătură cu banii, pur și simplu nu înțeleg.

| Lostlyric a răspuns:

Draga mea, rautatile oamenilor nu ai cum sa le opresti si nici nu le vei putea controla in vreun fel. Dar poti sa-ti controlezi perceptia asupra oamenilor din jurul tau. Toti sunt handicapati: fie de un picior, de o mana, de un ochi sau de un creier. A rade de defectele fizice ale cuiva reprezinta un handicap in sine. Este foarte important sa intelegi ca nu ei sunt de vina si ar trebui toti sa-ti accepte mila. Nu e bine sa cazi in capcana aceea in care crezi ca toti fac misto de tine, pentru ca nu este asa si iti vei taia chiar tu craca de sub picioare inchizand relatii viitoare datorita increderii scazute in oameni. Accepta ca mai sunt si unii care nu dau doi bani pe defectele tale fizice si vor sa vada o persoana stabila emotional si o fire de invingatoare.
Fii puternica si nu renunta in a arata cine esti, chiar si atunci cand ai vreun defect!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să râzi de cineva pentru că are un defect fizic este o dovadă crasă de prostie.
Să ai un copil în situația asta și să nu-l ajuți este... incalificabil.
Roagă-i să te mute măcar la altă școală (asta pot s-o facă, nu-i nevoie de bani. O cerere și gata.)
Fruntea sus, copile! Orice lucru rău are un final, mai devreme sau mai târziu.
Învață și croiește-ți drum prin viață.
Într-o zi, toți ăștia care râd acum de tine, te vor invidia.
Învață. Nu există altă cale.

| VALCUANDREI1994 a răspuns:

Incearca sa le explici parintilor tai prin ceea ce treci. Incearca sa nu mai fi atat de dura cu tine. Si ce daca ai o boala? Idiotii de la scoala nu au niciun drept sa te trateze in halul in care te trateaza. Incearca sa fii deschisa cu parintii tai si sa le explici ca toate lucrurile prin care treci te afecteaza atat fizic cat si psihic. As vrea sa te pot ajuta. Din pacate nu pot sa fac nimic. Ai grija de tine si sper ca o sa te simti mai bine.

| AlexDarius3 a răspuns:

Omule, spune-i dai in ala cu cornite, ce daca te vor uri toti? Gandeste-te la constiinta ta nu la reputatie, constiinta e ceea ce esti tu, reputatia e ceea ce cred altii despre tine, daca te cred paracea sau nu e treaba lor.

| Ievi a răspuns:

Cel mai bun raspuns e:
Fii tu Insuti, nu ceda asa usor!
Ce daca rade de tine sau ceva, dai in colo frate!
ZAMBESTE MEREU RADE, FII BUCUROASA
Asta e calea. Incerca tot timpul sa gandesti si sa fii pozitiva.
Totul e bun.
Chiar daca nu crezi acum, de multe ori e bine pur si implu sa ignori. sua sa pleci.
Cea mai puternica arma e sa fii indiferenta si sa nu-ti peste si sa fii serioasa si eventual opusa.

| mnvcglț a răspuns:

Aici ai un filmulet, zic eu destul de util, dar pe site in sectiunea adolescenti gasesti ma multe articole care cred ca te vor ajuta. https://www.jw.org/......ara-pumni/
daca tie asa de greu incearca sa vorbesti cu consilierul scolar el/ea e un om matur si te poate indruma unde trebuie, in plus e o persoana care probabil cunoaste ce se intampla prin scoala si cum sunt pe acolo elevi. macar o sedinta sigur iti fa face bine si iti va da acel "zvâc" pentru a continua.

| HeroFlavor a răspuns:

Salut UNimeni. Si eu patesc de astea mereu. Colegii ma poreclesc, arunca cu hartii in mine etc. Cea mai buna optiune pentru rezolvarea acestei probleme este sa ignori pe dobitoci. Asa ei vor muri de ciuda. Cel mai bine gandeste-te la lucrurile care-ti plac sau alte lucruri frumoase.