| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani, si consider ca am o problema cu greutatea. La 1.72 m am 53 kg, e bine sau ar trebui sa ma mai ingras si daca da ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Avem aceeasi inaltime si stiu ce simtihappy. Ani la rand am avut aceeasi greutate sau chiar mai putin.Am ajuns la 55 si am constatat ca tot mai trebuie ceva.Acum am 57 si parca e mai bine.Nu m-am "ingrasat" ci am facut sport si am pus ceva muschi pe mine.Mergi la o sala sau fa acasa ceva exercitii pentru brate, picioare, fese, etc. O sa iti creasca si pofta de mancare si atunci iti recomand multe proteine:carne, branza, lapte, ciuperci, orez.Vitamine ar trebui sa iei in perioada asta, chiar pe termen lung si sa bei cat mai multe lichide.happy

soothe
| soothe a răspuns:

Esti ok (ai vrut o confirmare, stiu eu!)

| madaa a răspuns:

Eu am 1. 72 si am 50 kg mediculk meu spune ca sunt anemica sad

| cucalic a răspuns:

La inaltimea pe care o ai consider ca esti numai bine.incearca sa te mentii tot asa.nici m-ai grasa nici m-ai slaba

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am 17 ani, aceiași înălțime ca tine și am 50kg.Multa lume îmi zice ca sunt bine asa cum sunt dar eu nu ma simt bine și vreau sa ma ingras.Am avut si 53kg dar am slăbit, slăbesc foarte ușor și ma ingras foarte greu. In ultima luna am reușit sa pun pe mine un kgbig grin respectând un orar la care sa mănânc, mâncând fructe, lapte, dulciuri etc.Ar fi foarte indicat sa mănânci dimineața, se zice ca e cea mai importanta masa.Eu nu pot sa mănânc dimineața. Daca nu ai pofta de mâncare încearcă cu niște vitamine.

Bafta