| Mihi15 a întrebat:

Am 16 ani si nu-mi aduc aminte mai nimic din amintirile până la 10 ani si am momente in ceata chiar si dupa. Vorbesc toti despre momente din trecut cu mine dar mie mi se par nefamiliare si nu pot sa-mi amintesc nimi. Este vreo solutie pentru a-mi reaminti sau are o cauza mai serioasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este posibil sa ia o problema neurologica sau vreun handicap mental, care ti-a blocat acele memorii.

| dullcat a răspuns:

Buna.Poate ca te-ar ajuta sa-ti amintesti daca ai vizita din nou locurile in care iti petreceai timpul in copilarie.De exemplu, la bunici? Vorbeste cu parintii tai sa iti povesteasca mai multe.Pe masura ce cresti este de asteptat sa tot uiti fragmente din trecut, e chiar inevitabil. Daca doresti sa nu se intample asta si in prezent, poti nota zilele speciale pentru tine in jurnal, poti face multe poze etc.

| Ilovedinero a răspuns:

Ori este ce a spus Violleta, ori ai avut momente urâte, ai avut ceva, ce creierul tău refuza sa isi amintească pentru a nu te mai intrista sau pentru a " supravietui".