| emanoil a întrebat:

Am 17 ani, 1.75 si doar 58 de kilograme. Trebuie sa ma mai ingras? Arat foarte slab si fara vigoare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Cred ca nu sa te ingrasi ar fi bine, ci sa faci ceva sport. O sa ajute sa iti creasca masa musculara, nu tesutul adipos. Ca alimente, nu te arunca in fast-food, doar ca sa pui carne pe tine: mancare sanatoasa, fructe si legume proaspete pentru un plus de vigoare, nuci, seminte si alte oleaginoase pentru acizii grasi necesari. Bafta!

4 răspunsuri:
| Ben. a răspuns:

Si eus unt in situatia ta. e destul de complexant, si mi-ar place sa ma-ngras dar nu am gasit niciun remediu natural. o sa urmaresc intrebarea ta.

| AlexandruDanu a răspuns:

O sa ajungi la 23 de ani, o sa ai un job care o sa te tina 9 ore pe zi pe scaun, o sa mananci la birou si o sa te in trebi de ce ai burta.
Apuca-te de sport, pune masa musculara, dar nu incerca sa te ingrasi, o sa incerci dupa sa slabesti.

| emiliagrosu a răspuns:

Pai daca tu insuti iti dai seama ca arati foarte slab si fara vigoare, poate e cazul sa te mai ingrasi putin, sa iei niste vitamine sa iti mai revina culoarea in obraji. Pentru un baiat 58 de kg e cam putin, macar 65 acolo la varsta ta...

| gabriel_7188 a răspuns:

La inaltimea ta greutatea optima ar fi undeva in jur de 65-68 kg. Pune mana si mananca putin si des, fa sport pentru a-ti dezvolta musculatura.