| Mirceadumb a întrebat:

Am 18 ani, 63 de kg si 1.68 metri inaltime. De ceva timp m-am apucat de cateva exercitii fizice: tractiuni/flotari si cateva ceva cu gantera. Este normal sa incep sa mananc mai mult. adica simt ca vine de la sine. Eu am citit pe net ca atunci cand faci sala (nu este cazul meu) trebuie sa mananci mai mult. am vazut ca cei mai multi se forteaza sa faca acea portie zilnica de proteine/kcalori, eu mananc mai mult dar simt ca vine de la sine. e normal? Care este diferenta intre glucide si carbohitrati? eu consider ca in corp este nevoie de orice, chiar si de acele produse ceva mai nesanatoase. Evit pe cat pot prajelile, fastfoodul si sucurile acidulate, iar dulciurile le mananc doar la ocazii si in cantitati cat mai mici. Daca acum spre exemplu este ora 7 seara si eu merg la somn la ora 10-11, ceea ce am mancat se digera pana atunci? cam in cat timp se digera o masa aproximativ?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Picioare nu lucrezi?

Sper ca faci maxim 8 repetari /serie si cand poti peste, maresti greutatea ( chiar si la tractiuni, legi discuri de tine ).

| ninoh11 a răspuns:

Nu este bine sa exagerezi trebuie sa mananci cat poti iar daca corpul tau cere mancare pai sa mananci (cat poti) si ai nevoie de proteine (rol plastic de crestere)glucide (rol energetic) lipide (are si i-a rol in organism dar nu stiu ) saruri minerale (rol al oaselor) apa (ten superb si nu te dezitratezi) si viamine (cine nu stiu ce rol are pe bune) carbohitrati (chimicale) si este bun pentru digerare salata verde sau rosi sau castraveti (fructe si legume)

Eu cred ca am scris o gramada si te-am ajutat Funda?

| Cosmin86 a răspuns (pentru ninoh11):

"o gramada"? Ai scris cateva linii!

"o gramada" in sportul asta = cel putin 500 de PAGINI INTREGI

Copil mic...