| denisa_popa a întrebat:

Am 19 ani si mi-au aparut mai multe pucte rosii pe piept si pe burta. Am varsat de vant? Cum se trateaza? Se mai poate face la varsta asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te la dermatolog. Poate fi o boala eruptiva tip rujeola (varsatul de vant, adica varicela evolueaza cu vezicule), dar poate fi si o alergie sau alta afectiune. Tratamentul e in functie de diagnosticul stabilit de medicul dermatolog.

7 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Noi ne putem da cu parerea mult si bine, dar sfatul meu e sa consulti un medic.

| Dara a răspuns:

Eu am facut varsat de vant la 26 de ani si am stat 21 de zile in casa! Mergi la medic si vezi ce-ti spune. Nu cred ca e varsat de vant, ti-ar fi aparut bube peste tot, nu doar in anumite locuri! De la varsat de vant faci febra mare, esti ametit, te doare capul si fiecare bucatica de corp, obosesti repede...in fine, te simti rau de tot! Ca "bonus" te mananca fiecare bubita pe care o ai, de-ti vine sa te urci pe pereti, si indiferent cu ce te-ai da, nu te lasa deloc! Cam asa m-am simtit eu in perioada cu pricina, daca ai simptomele... E bine sa mergi oricum la medic si sa dea el diagnostic! Sanatate!

eileen
| eileen a răspuns:

Ce fel de puncte rosii? rosu aprins cat varful unui ac? din alea am si eu si apar de la stress la mine, dar dispar in timp...fii mai concreta. Daca esti ingrijorata fa-ti o programare la un dermatolog.

| otypa a răspuns:

Nu stiu cum se poate trata dar mergi la medic

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Mie mi-au aparut pe brate si piept, poate de la stress

| littleony a răspuns:

Se mai poate face si la 19 ani dar cel mai bine ar fi sa consulti un medicwinking

| littleony a răspuns:

Daca e varsat de vant vor trece de le sine ...nu poti sa faci nimic...sanatate