| madia a întrebat:

Ati avut varsat de vant? Eu cred ca am, cand eram mica nu am avut si un coleg de la mine din clasa a avut... Mi-au aparut bube rosii pe spate, burta.
dar nu s-au transformat in vezicule. Imi puteti spune cum a fost la voi? Mersi! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| andre999 a răspuns:

Varicela este o boala extrem de contagioasa produsa de virusul varicelo-zosterian. Ea se manifesta prin febra, dureri de cap si apoi apar eruptiile sub forme de bubite care apoi se umplu cu lichid si formeaza o coaja. Daca ai facut-o odata dezvolti imunitate si nu mai poti sa o faci.

| Kitty a răspuns:

Eu eram prin clasa a 5-a cand am observat ca imi aparusera niste bubite roz cu lichid in ele, ma simteam rau, adica fara chef de nimic si m-am duc la medicul de familie. Mi-a zis ca am varicela, mi-a dar o solutie si apoi m am dus acasa. N-am fost la scoala cateva zile, iar 2 nopti n-am putut dormi. A fost groaznic si in plus de asta s-au molipsit si profa cu care facea preg si sora mea de un an jumatate.

| madia explică:

Multumesc de sfaturi! happy
@Dragalasul - cred ca din cauza curentului, alta data stinge lumina!winking

| mafi5 a răspuns:

Buna
nimic special
fundita?cryingcrying

| Pure.Sunshine a răspuns:

Eu am avut varsat de vant cand am fost mica. A fost o forma destul de usoara, intr-o saptamana nu am mai avut nocio buba. Sora mea a luat de la mine, insa ea a avut o forma mai agresiva. i-au iesit mai multe bube si s-au vindecat mai greu.
Deci nu este obligatoriu sa reactionezi la fel ca persoana de la care ai luat. Depinde de la organism la organismwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aveam un borcan mare de 10 lplin cu apa, pecare voiam sa-l fac acvariu.in timpul unei furtuni puternice, a fost varsat de vant, si spart, fiindca a cazut jos.

| alyn9 a răspuns:

Dati cu niste alifie numita mixtura si iti trece intr-o luna si ceva