| EmaX a întrebat:

Am 2 întrebări:
1. Pot rămâne însărcinată dacă NU și-a dat drumul in mine? ( am făcut-o cu prezervativ și mi-a întârziat 3 săptămâni)

2. Daca in prima zi dupa ce ți-a trecut ciclul faci sex fără prezervativ și își da drumul poți rămâne? ( ca e perioada de infertilitate și gen e perioada când nu poți rămâne) - pentru cultura mea generală

Dau funda!????

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ady117 a răspuns:

La întrebarea numărul 1, răspunsul este DA, poți rămâne însărcinată chiar dacă a folosit prezervativ. Sunt sigur minim 95%.
Știu asta de la o profesoară de biologie.
La întrebarea numărul 2, din ce știu eu, nu cred că poți rămâne însărcinată, dar nu sunt sigur.
Poate îți va răspunde altcineva la acea întrebare...
Dar totuși, nu înțeleg de ce ar vrea el să-și dea drumul în tine happy
Mai ales dacă există riscuri...

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1. Atata vreme cat sexul este protejat, nu poti ramane insarcinta
Ciclul poate ti-a intarziat din alte motive hromonale, ori ai cclu regulat si nu se poate vorbi de intarziere.
2. In primele zile dupa terminarea ciclului, nu esti in perioada fertila si poti sustine sex neprotejat.

| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Daca in mod absolut sigur sperma NU ajunge in vagin, in acel caz este cu totul IMPOSIBIL sa poata sa ia nastere o sarcina.
2.) Primele zile ale ciclului menstrual, adica zile de menstruatie plus cele care sunt situate inainte de PERIOADA FERTILA a ciclului, reprezinta asa numita PERIOADA A INFERTILITATII RELATIVE, in care formarea sarcinii este posibila insa doar in anumite conditii. Numarul zilelor apartinatoare acestei prime perioade infertila a ciclului este VARIABILA fiindca depinde STRICT de lungimea ca numar de zile a fiecrui ciclu menstrual in parte. Atat pentru informarea ta cat si a celorlalti tineri, trebuie sa stiti/sa intelegeti ca ciclul menstrual incepe odata cu prima zi de menstruatie si NU din momentul terminarii sangerarii. Avand in vedere ca de regula majoritatea ciclurilor menstruale au lungimea in jur de 28-30 de zile, reiese ca tot de regula zilele PERIOADEI FERTILE incep de obicei cam de prin cea de-a 9-10 -a zi aciclului menstrual cel mai devreme. Astfel ca pe baza acestei observatii/constatari, se poate aprecia ca sexual este intretinut probabil in cea de-a 5-a sau a 6-a zi a ciclului menstrual, adica cu circa 4 - 5 zile inainte de a fi posibil sa inceapa zilele perioadei fertile, care reprezinta singurele zile in care se poate forma o sarcina.
in aceste zile sperma poate fi ejaculata in vagin, fiindca intr-o asemenea situatie atat posibilitatea cat mai ales probabilitatea de a se putea forma o sarcina este de maxim 1-2%, care in fapt inseamna ca teoretic este apoape IMPOSIBILA.
Insa ceea ce trebuie stiut/cunoscut si inca foartr bine, este aceea ca in cazul in care ciclul menstrual este scurt si are lungimea de 21, 22, 23 si chiar 24 zile, DUPA cea de-a 4-a sau a 5-a zi a ciclului NU MAI EXISTA perioada infertila, fiindca prima zi a perioadei fertile incepe din cea de-a 3-a sau a 4-a zi a ciclului, adica inca din timpul zilelor in care inca are loc sangerarea menstruala.
In concluzie raspunsul corect esta DA, se poate forma o sarcina chiar si in cazul in care sperma ajunge in vagin incepand cu cea de-a 4 sau a 5-a zi a ciclului in cazul in care lungimea este de doar 21 sau 22 de zile. Multa sanatate!

| dd17 a răspuns:

1)Nu
2)Nu

| EmaX explică:

Prezervativul este o metoda de protecție, imposibil.

| Ady117 a răspuns (pentru EmaX):

Aproape nimic nu este imposibil in ziua de azihappy

| EmaX explică (pentru Ady117):

Mi-au venit problemele oricum, mulțumesc?

| Ady117 a răspuns (pentru EmaX):

Ce probleme ți-au venit?