| AlinaAlinuța347 a întrebat:

Am 20 de ani o să merg pentru prima data la ginecolog și aș vrea să vă întreb ce o să îmi facă medicul ginecolog, mi-e puțin frica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca mai esti virgină si altele.

| Simpatic a răspuns:

Buna nu ai de ce sa iti fie frica ca nu iti face ceva rau, o usoara rusine inteleg sa ai mai ales ca nu ai mai fost...dar la 20 de ani nu ai fost inca!?

De pe net poti afla urmatoarele referitor la ce inseamna un control uzual la ginecolog:

"Un control ginecologic presupune inspecția zonei genitale în poziție ginecologică, examenul cu valve și tușeul vaginal propriu-zis. La începutul întrevederii, medicul întreabă, de obicei, despre istoricul sexual al pacientei și despre ciclul menstrual. "

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Te va consulta iti va face ecografie vaginala sau iti va da trimitere la alta clinica care are ecograf si iti pot face ecografia vaginala, deci nu te speria, tu doar trebuie sa fi curata sa faci duș inainte de a merge la medic si restul va fi foarte simplu, nu trebuie sa te sperii. Daca medicul depisteaza vreo infectie o sa recolteze probe din vagin secretii pe care le va trimite la laborator pentru analize, ti ai inceput viata sexuala sau inca esti virgina?

| mitenka a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Pe nepusă masă. Ce relevanță are întrebarea dacă este sau nu virgină? laughing
E un control de rutină și atâta tot.

| suntserios a răspuns (pentru mitenka):

Omul e obsedat sexual puțin. Mai bine zis libidinos, întrebarea a fost pentru fanteziile lui.

| Violleta2022 a răspuns:

O sa te consulte si daca esti virgina prin anus, daca nu mai esti virgina va intra direct in vagin, ca sa te palpeze si sa ia mostre de mucus vaginal si cervical, pentru depistarea de boli sau virusi.

Atentie: nu ai voie sa ai sex cu 3 zile inainte, sa nu ramana sperma si alte spemicide, fiindca nu ai voie s ate speli vaginal cu nimic, tocmai pentru a nu altera secretia si analizele sa iasa corecte.

Spalarea inainte de a merge la ginecolog se face cu apa calda si sapun, pentru a indeparta, transpiratia si secretiile pieliis au organelor, doar la exterior (fara sa introduci nimic in vagin).

Chiar nu ai de ce sa-ti fie frica, fiindca nu te inteapa, nu de loveste, nu iti introduce nimic acultit sau dureros, doar te atinge cu mana si cu ustensilele ginecologice, destul de usor.

| Lupică27 a răspuns:

Eu cand am fost la ginecolog m-a intrebat daca am fost gravid.

| Lupică27 a răspuns:

Il pune pe bigudiuri

| motaaurelia a răspuns:

Nu te speria, te pune pe masa ginecologica și te consulta, iti introduce degetele lui în vagin și cu cealaltă mana te apasă ușor pe abdomen, asa te consulta.