| Valhalla1999 a întrebat:

Am 20 de ani si inca ma confrunt cu accnea.
Nu e atat de severa as putea spune,dar tot imi ies cosuri si am multe cicatrici, niste sfaturi cum as putea sa scap de ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu suntem dermatologi

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Am auzit ca pasta de dinti ar ajuta ( nu bag mana in foc pe chestia asta ). Cu asta se dadeau colegii mei din liceu si ceva ceva rezultate tot se vedeau

| Violleta2022 a răspuns:

Cu igiena stricta si cu hrana sanatoasa.
Hrana sanatoasa influențata hormonii, care sunt responsabili de micile cratii care-ti apar pe fata, daca nu ai o dieta balansata.
Igiena precara este un alt lucru care duce la formarea acneei. Initial ai puncte negre, formate din transpiratie amestecata cu praful si impuritatile din aer, care nefiind eliminate imediat cu apa calda si sapun, infunda acel por, il inabusa, il infecteaza si asa apar bubele pe fata (acneea).
Spalatul pe fata se face dimineata si seara, ca rutina zilnica, dar se mai face si dupa ce ai fost afara, in aer liber, ori ai facut sport, fiindca atunci tenul tau este plin de transpiratie si mizerie, porii tenului astupandu-se.

| yungandreigawd a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Din cate am inteles pasta de dinti mai mult rau face decat sa te ajute.

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Încearcă Mibazon, cunosc persoane ce aveau probleme destul de rău cu accnea și le-a ajutat. Sau poți încerca zineryt care tot foarte bun este. Sper sa te ajute și pe tine.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru yungandreigawd):

De asta am si zis ca nu garantez. Colegii se dadeau cu pasta de dinti si la ei a functionat

| Valhalla1999 explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

O sa incerc