| selef a întrebat:

Am 40 de ani, 1.70 metri, 110 kg. NU reusesc sa slabesc. Ce-mi puteti recomanda sa cresc la 2.10 metri, ca sa am o greutate optima?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| N538961518 a răspuns:

Droguri halucinogene laughing... e posibil sa te uiti in oglinda si sa vezi ca ai 2.10 m

12 răspunsuri:
| mariazet45 a răspuns:

La 40 de ani nu mai cresti decat in greutate si nu in inaltime cum probabil ti-ai dat si tu seama, va trebui slabesti daca vrei ca in timp sa nu te imbolnavesti de alte boli cum ar fi de inima, de picioare. E nevoie de vointa sper sa poti face acest lucru mai mult decat mine si eu sunt in aceesi situatie poate si mai grea am 46 de ani, aproape 100 de kg si au aparut complicatiile de sanatate, poate ne mai zice cineva cum sa facem sa slabim adica daca ne mai insufla un pic de vointa, ca am invatat atatea retete si stiu exact ce trebuie sa mananc ca sa slaesc doar ca mai calc pe alaturi. Asta e nu putem si toti perfecti si problema e ca intai am crescut in inaltime si apoi in greutate, iar greutate optima e in functie de ce inaltimea pe care o ai si nu invers.

| mioara a răspuns:

Iti tb vointa manaca pana la ora 18 orice

| NoName_9903 a răspuns:

Selef, ai simtul umorului ceea ce este foarte important :-)
Ca sa continui gluma, la 2.10 m ai fi cam slabut(a), nu cred ca e o solutie buna.
Propune-ti ceva fezabil...sa ajungi la 100 kg pana la vara...la 90 kg pana la Craciun...
Consulta un nutritionist bun, care sa iti spuna ce poti manca din alimentele care iti plac, fa ceva sport sau renunta la masina si mergi pe jos la serviciu...nu mai lua liftul si mergi pe scari...
Multa bafta!

| JayLeno a răspuns:

La 40 de ani nu mai cresti tu mai selef decat in vise...solutie pentru asa ceva nu exista. mergi la un nutritionist si respecta un mod de viata sanatos. mananca putin, bun si cat mai multa miscare! cu multa vointa si bun simt o sa slabesti vazand cu ochii happy

| zu a răspuns:

Cred ca ceri cam mult, ca sa mai cresti la varsta asta.mai bine ai consulta un medic si ai incerca sa slabesti la greutate "ideala" pentru.inaltimea ta.

| ivan_8325 a răspuns:

La inaltimea ta. greutatea trebuie sa fie pe masura. undeva intre 70 - 80 kg nu mai mult. deci recomand MULT SPORT! si EXERCITII FIZICE ZILNIC! bafta all

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este intr-adevar o problema selef.stiu asta deoarece... o traiesc. VOINTA SI MOTIVATIA TA TE AJUTA ENORM.{ am 3 zile de regim si 2, 5 kg. minus.}...regim disociat...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca glumesti. cum sa te inalti la 40 ani ai ajuns la 110 kg de nesimtita pune mana si slabeste vaco

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai nevoie doar de ambitie pentru a face sport toate dietele sunt o minciuna...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot ce trebuie sa faci e sa ti o dieta.(poti manaca normal dar fara dulciuri si fara prea multa paine, ar fi indicat sa nu mai pui nimic in gura dupa ora 18. 00, multa bafta)

| 0r0o0xy0 a răspuns:

Putin sport n-ar strica...si bineinteles o alimentatzie sanatoasa

| vladdd a răspuns:

La 40 de ani slabesti fff greu, daca nu chiar deloc, sincer nu te descurajez, eu sunt boxer si pot slabi si sa iau in greutate cum imi este cerut, dar iti recomand foarte multa miscare, un regim strict de alimentatie, un consult la nutritionist, desi probabil ai facut acest lucru si nu in ultimul rand multa multa vointa