| MaxX_7703 a întrebat:

Am 5 zile de cand m.am operat de unghii incarnate.
Acum ele arata asa:
http://img46.imageshack.us/img46/4234/dsc01317o.jpg

Ce credeti mi se vor vindeca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Scortisoara a răspuns:

Eu am avut 2 unghii încarnate când aveam vreo 16 ani. Nu ştiu dacă se numeşte operaţie ce mi-au făcut mie, dar ştiu că medicul numea procedeul "cauterizare". Anestezia locală a durut ca naiba (mi-au băgat pur şi simplu acul în degetele cu pricina) apoi efectiv au ars partea "bolnavă". Mi-au bandajat degetele şi din două în două zile trebuia să merg la schimbatul bandajelor (îmi puneau un fel de praf care să îmi usuce mai repede rana). Oricum, ideea principală este că odată ce ai avut o unghie încarnată este foarte probabil să se mai încarneze pe parcursul vieţii tale... trebuie să ai mare grijă de unghiuţele tale, să fii atent cum le tai şi întotdeauna să foloseşti alcool sanitar (tamponezi atât locul cât şi forfecuţa, unghiera, etc.) Şi nu-ţi face griji, ţi se vor vindeca în scurt timp, trebuie doar să le ţii cât mai aerisite. Evită să foloseşti adidaşi, pantofi, ghete. Ai noroc că e vară şi poţi purta saboţi. happy

11 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Se vindeca sigur, dar sa ai mare grija, sa respecti tratamentul si pansamentele, sa nu te ranesti si sa ai rabdare! Sanatate!

| OanaG a răspuns:

IIiii...probabil,imi pare rau pentru. tine happy

| 80Cris a răspuns:

Pai presupun ca ti s-a dat si un tratament dupa interventie. Respecta tratamentul si ar trebui sa te faci bine. Sanatate!

| alexutu001 a răspuns:

Salut, stai frate linistit ca asa am patit si eu tot la ambele degete maride la picioarele, mentionez ca la dreptul mi s-a scos unghia pentru ca aveam exact ca tine in ambele parti si cred ca trebuia sa-i zici sa ti-o scoata si tie, la mine degetul la care mi-a scos unghia s-a vindecat mult mai repede decat celalat, stai linistit ca se vor vindeca, banuiesc, ca acum te duci sa te panseze, cam dupa 2 saptamani se vor vindeca.sanatate

| TicTacUser a răspuns:

Da logic...ai rabdare.si eu am avut si la fel sau facut... e normal. daca ai infectie nu-i nimic.cu aloe se rezolva tine aloe seara acolo.si in 2 saptamani creste unghia normal
funda?

| vivigirl a răspuns:

Am avut aceeasi problema ca si tine. Dar asta am patit-o acum 2-3 anihee hee. Da! Normal ca se vor vindeca nu vor arata asa mereu. Dar in locul unde ai fost operat nu va mai creste colthappy. Si repet: NU VA MAI TAIATI COLTURILE! happy Acum unghia mea arata normal dar intr-o parte nu imi mai creste deloc colt.

O sa fie bine! happy

| ღAnamariaღ a răspuns:

Nu stiu ce sa zic!

| Diana498 a răspuns:

Da, o sa ti se vindece daca respecti tot tratamentul! Insanatosire gravnica!

| MaxX_7703 explică:

Pai m. a chemat in fiecare zi pana ieri sa imi schimbe pasamentele happy
azi a zis sa le dau jos. sa ma spal bine bine cu betadine si sa las picioru cat mai liber ( adica sa nu ma incalt in tenesi sau adidasi, sa folosesc slapi )... dar dupa ce mi.am vazut unghiile cum arata sunt injrijorat ca nu o sa se vindece sad

| b3atrice24 a răspuns:

Dute la doctor!