| Andreeaa20 a întrebat:

Pneumonia afecteaza sarcina? Am avut pneumonie, am facut tratament, dar dupa 2 luni am ramas insarcinata.
Nu eram vindecata complet la 2 luni.
Pe deasupra am si 100 de kilograme.
Pot avea probleme in sarcina? Exista vreun risc de un avort spontan? Sau nastere prematura, ştie cineva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Si eu am fost destul de mult timp racita la prima sarcina, chiar si la nastere.Cand am vrut sa mergem acasa la 4 zile medicii au zis ca are puroi la plamani si i- au dat antibiotice inhectii alte 3 zile. Ii curge destul de des nasul dar n- a avut alte probleme de sanatate.Invata foarte bine la scoala e un copil soecial. Sper ca nu iei in calcul avortul.S- a nascut natural, cu 11 zile peste termen de credeam ca deja s- a razgandit cu totul, era zbarcit tot de la suprapurtare.

| Floridori a răspuns:

Pneumonia poate afecta sarcina, in special creste riscul de nastere prematura, greutate mica a copilului la nastere si mai rar avort spontan, depinzand si de cauza principala a infectiei, avortul spontan fiind cauzat rar, doar in anumite tipuri de pneumonie bacteriana, evident in functie de bacterie.Cat despre mama, creste riscurile de complicatii respiratorii in timpul nasterii.

Cele 100kg nu ar fi o problema daca nu ar fi asociate cu alte afectiuni. Poti avea 100kg si sa fii sanatoasa tun, iar in acest caz, greutatea nu ar fi o problema reala.Devine o problema atunci cand este asociata cu alte afectiuni, iar in acest caz, va trebui sa fii monitorizata atent de catre medici.
Alege um medic ginecolog cu experienta in monitorizarea sarcinilor cu risc.Acesta te va indruma si se va asigura ca se va putea face tot ceea ce este posibil pentru a duce sarcina la termen si pentru a evita complicatiile.
Tratarea pneumoniei in sarcina este mai simpla daca aceasta este de origine virala, medicatia folosita nefiind un pericol pentru fat.Problema ar fi daca pneumonia este bacteriana, unele antibiotice fiind considerate teratogene.Deci trebuie sa vorbesti cu medicii, sa stabiliti cauza pneumoniei daca inca nu s-a facut asta si sa se stabileasca o schema de tratament daca este posibil si se va considera necesar, desigur.Dar asta depinde de istoricul tau medical, de existenta altor afectiuni, de riscuri per total in ceea ce priveste sanatatea ta in primul rand si apoi a fatului.

Numai bine!

| Teo29 a răspuns:

Nu exista risc in opinia mea, multe femei au fost in situatii similare si nu au fost probleme. Oricum, pentru linistea ta, consulta un medic competent happy

| Anuskaa a răspuns:

Ginecologu ce zice? El( ea) stie cel mai bine. Nu aici pe forum.