| Nikcoletta a întrebat:

Avortul provoacă infertilitate? Am făcut avort la 18 ani și era prima sarcină.
Pe viitor o să mai raman însărcinată? o să pot duce o sarcină până la capăt? Cum pot afla dacă am vreo problemă?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Intreruperea evolutiei sarcinii printrun avort care este efectuat profesional teoretic niciodata nu se va solda cu infertilitate. In realitate s-a constata ca practic probleme de aceasta natura pot sa apara in cazuri foarte rare de circa 2-5% insa numai in cazul avortului realizat prin chiuretare care a fost efectuat neglijent si a provocat o leziune sau ranirea mult prea grava a uterului.
In cazul tau, starea actuala a uterului in acest moment, depinde atat de metoda prin care a fost realizat avortul si bineinteles in foarte mare masura de experienta si profesionalismul medicului ginecolog care a efectuat intreruperea sarcinii.
O ecografie transvaginala va prezenta si va indica cu maxima acuratete care este starea efectiva a uterului precum si cea a intregului aparat reproducator si gradul de probabilitate de a se putea forma, instala si duce la bun sfarsit o sarcina viitoare. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca de acum ai inceput cu astea, vei mai avea sanse dar cu riscuri.

| Emilian65 a răspuns:

Nu. Pentru a vedea daca avortul duce la infertilitate, consulta un medic ginecolog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au fost cazuri în care avortul a dus la infertililate. sad

| Teo29 a răspuns:

Folositi protectie pe viitor, sa nu mai ajungi iar la avort. Nimeni nu iti poate garanta daca te va afecta sau nu, fiecare organism reactioneaza diferit.
Important e sa nu repeti acest lucru si pe viitor...
Tine doar de tine acest lucru