| LighteD a întrebat:

Am acasă, seminţe (oleaginoase) mac, albastru.mai mult ca sigur sunt pentru prajituri. Intrebarea mea, se poate face un ceai. si daca da, cum? Pentru insomnie.winking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| noktambul a răspuns:

Daca vrei sa dormi, fierbe 2 lingurite de seminte de mac intr-o ceasca de lapte. Bea-l caldut. Daca te gandesti sa faci altceva cu ele (sa nu dormi, de ex!), renunta, ca nu se pot folosi.

1 răspuns:
| elena a răspuns:

Indicatii:
In consumul intern, efectele terapeutice ale macului sunt legate, in primul rand, de afectiunile aparatului respirator (bronsite, astm bronsic, laringite, tuse, raguseala, raceala, stari gripale).

CONTINUT:-ulei gras, proteine 20-24%, glucide 5, 6 - 7, 6 %.
-substante minerale: Al, Ca, Fe, K, Mg, Na.
-vitamine: B1, B2.

Semintele de mac au urmatoarele proprietati: sunt astringente, analgezice, carminative si sedative.

Siropul din seminte de mac trateaza raceala, iar infuzia calmeaza durerile de dinti si urechi.
Semintele de mac mai au si un efect SOMNIFER.