| Andreea122697 a întrebat:

Buna,am auzit că schinduful ajuta hormonii asa ca mi-am cumpărat seminte de schinduf, problema e ca nu-mi place sa beau ceai asa ca întrebarea mea este daca pot mânca aceste seminte.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Sunt indicate sub forma de pulbere cate o linguriță de 4 ori pe zi. Au un efect anabolizant (ajuta la creșterea forței si masei musculare), stimulează procesele de regenerare din organism, sunt un puternic stimulent neuromuscular, mărește capacitatea de efort, reglează asimilația nutrientilor, au efecte favorabile asupra glandei tiroide si pot fi folosite in subponderalitate, deficiente de asimilație, diferite forme de anemie, atrofie musculara, convalescenta, anorexie.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai auzit la radio-sant ca ai probleme cu hormonii?
Si de ce nu ti-a spus ce fel de problema ai? Macar stiai daca trebuie sa mananci radacina, frunzele sau florile....schinduf.
Ti-ai facu analize si masuratori hormonale?
Stii ce boala sau probleme ai?
Atentie, daca ai hipotiroidie si iei tratament de hipertiroidie, ajungi sa te ingrasi, sa-ti creasca par pe fata, sa-ti fie rau samd.
De ce dumnezeu nu va duceti voi la medic sa vi se recomande medicatia corecta?