| anonim_4396 a întrebat:

Am aflat ca sunt insarcinata si eram sub tratament cu Tanakan si Detralex.Imi poate spune cineva cat de nociv este pentru. fat acest tratament?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu cred ca este un tratament chiar atat de periculos si cred ca daca faci mai multe ecografii, la momentele cheie, vei putea depista la timp daca cumva fatul are probleme (nu cred ca va avea).

| dadaina a răspuns:

In primul rand sper ca ai oprit tratamentul cu cele doua medicamente si ai instiintat si medicul cu privire la acest aspect.
Din ceea ce am citit in prospecte detralexul nu se administreaza in sarcina fara avizul medicului. Inca nu au fost raportate efecte secundare in combinatia aceasta insa scrie ca nu se administreaza in perioada alaptarii. La Tanakan scrie ca nu are nici o contraindicatie insa nu te poti lua mereu dupa prospecte. Cel mai bine inchei tratamentul cat mai repede posibil si discuti cu doctorul. Sanatate multa!

| cucalic a răspuns:

Ai stiut ca esti insarcinata cand ai luat tratamentul? cat timp ai de cand esti insarcinata? daca n u ai luat mult nu cred ca are nimic dar cel mai bine e sa vorbesti cu medicul ginecolog.sa fie intr-un ceas bun