| TheSpecialOne a întrebat:

De 2-3 saptamani infrunt niste dureri foarte puternice, permanente si surde de cap. Cum deschid ochii de dimineata, calvarul incepe. Am fost la doctor, a luat 2 saptamani doar birocratia si programarile. Am facut eeg, tomograf si am fost si la oftalmolog (mi-a facut un test de vedere si mi-a pus niste picaturi pentru a se dilata pupila sa imi vada fundul ochiilor) si sunt...sanatoasa. Ce sa mai fac? Durerile continua exact in aceeasi maniera. Acum mai mult de 6 luni am avut 2 lovituri la cap (de coltul geamului si de zapada batatorita sau de ceva tare sub ea) si m-a durut putin zona (varful capului) dar mi-a trecut. Ce poate face?
DUPA TRATAMENT
Am aflat de la tomograf ca niste vene foarte mici care fac legatura intre cei doi lobi cerebrali prezinta cheaguri. Mi-a dat sa urmez un tratament cu:tonotil,. acetazolamida arena, carbazepina LPH si tanakan. Acest tratament este pe o saptamana iar in caz ca nu imi revin mi-a spus sa merg la spital. Sunt in a5-a zi de tratament si nu am avut parte de nici un rezultat in afara zilei a2-a cand am avut un repaus total. Nu m-am ridicat din pat iar spre seara a inceput din nou dar nu foarte tare iar apoi totul a luat-o de la inceput. Mi-a spus ca acele cheaguri pot fi din nastere, pubertate sau de la stress. Durerea vine brusc si este apasatoare de parca nu l-as putea tine, in special in spate. Ce pot avea? Deoarece in fisa mi-a scris:cefalee persistenta. Si la spital de ce tratament va fi nevoie? Ce m-i se va face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Durerea de cap este posibil sa fie datorata cheagurilor care provoaca inflamatie la nivelul creierului. Cred ca ar trebui sa astepti sa se termine tratamentul si sa vezi ce se intampla dupa o saptamana. Daca durerea inca persista consulta din nou doctorul. Incearca sa alternezi doctorii, poate un alt doctor vede altceva sau iti poate da o alta prescriptie.

| Ovidiuo a răspuns:

Vei fi operata!