| silviu_7255 a întrebat:

Am alergie la polen si nu stiu cum as putea sa o tratez.
Se manifesta pe o perioada destul de lunga zic eu; de cand infloresc florile si pana se terminasad
Imediat incepe luna mai si incep sa infloresca toate florile si o sa am o perioada destul de grea de suportat (se manifesta prin lacrimarea ochilor, stranut foarte mult, ochi inflamati)
As vrea sa stiu daca mai are cineva aceasta alergie si daca a reusit sa o trateze si chiar sa-i treaca dar nu prea cred.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

.de tratat nu prea reusesti sa o tratezi ...doar sa o eviti!
totusi exista medicamente pentru rinita alergica ...si daca vrei poti sa faci si imunoterapie ca sa iti creasca toleranta la polen!
uite citeste aici mai multe :
http://www.sanatateatv.ro/......tratament/

| andrei88u a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa consulti un alergolog bun. Daca esti din Bucuresti ti-o recomand pe doamna doctor Camelia Berghea care lucreaza la policlinica spitalului "Alexandru Obregia". E un medic foarte bun. Multa sanatate!

| inginer a răspuns:

Asa, dupa ureche, nu se trateaza. Trebuie sa mergi la un medic specialist. Eu am pateam la fel ca tine de la praful de casa. Aia dee la alergologie mi-a facut analize si mi-au spus ca sunt alrgica la praf, puf si polen. Cu puful si polenul de fapt n-am nici o problema. Dar mi-au dat sa fac un vaccin special, in mai multe reprize. Cica tratamentul complet ar trebui sa ureze 4 ani, dar deja dupa 2 ani nu prea ma mai deranjeaza praful. Si in afara de acel vaccin, mi-au dat niste pastile pe care sa le iau in mod curent, ca sa nu mai fac crizele alea de stranut si ochi rosii. Dar alea erau scumpe si nici nu m-au ajutat simtitor.