| anonim_4396 a întrebat:

Am anxietate sociala si depresie, mi-e mai greu sa fac lucruri simple decat alte persoane.
E mai complicat pentru ca oamenii sunt si tarani si simt nevoia sa se lege de mine pe strada. Nu pot merge nici macar intr-un local fara sa simt ca cineva de la alta masa se leaga de mine sau de ceva la comportamentul meu. Si urasc sa vorbesc cu straini sau atunci cand sunt inconjurata de ei. Mereu cand merg la magazin sau ies pe undeva, vad cum lumea ma priveste ciudat si multi fac sesizari cum ca as arata urat sau nu stiu cum. Mi-era ok sa patesc asta odata pe luna, insa daca o patesc odata, o patesc de mai multe ori in acea zi.
Credeti ca in alta tara mi-ar fi mai ok?
Voi ce faceti sa treceti peste?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
72 răspunsuri:
| Swae a răspuns:

Ar fi o idee si asta.

| Swae a răspuns:

Fac cursuri de calificare, voi incepe in Februarie. Am mai facut in trecut dar n-am reusit sa termin din motive personale. Consideri ca asta ar fi o solutie?

| anonimg a răspuns:

Orice om -barbat sau femeie- care nu si-a dezvoltat curtoazia este taran.
CURTOAZÍE f. Purtare plină de amabilitate; atitudine binevoitoare; curtenie.

Tu evita locurile rau famate. Nici macar 10% din populatie nu sunt amabili.

| Celcestietot a răspuns:

Ai piercinguri, ai tatuaje, ai haine extrem de mulate, blugii rupti, vorbesti foarte tare sau te machezi exagerat?

| Swae a răspuns (pentru Celcestietot):

Piercinguri nu, tatuaje nu, haine depinde..nu ies asa sa duc gunoiul. Ma imbrac normal.
Ma machiez si ma imbrac strident daca am chef, imi imaginez ca atrag atentia atunci, dar patesc si fara sa fac asta.

| Celcestietot a răspuns (pentru Swae):

Vorbesti de fata cu cei mai in varsta ca tine intr-un mod mai neadecvat?

| Swae a răspuns (pentru Celcestietot):

Deloc, sunt foarte politicoasa in afara internetului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De receptionist. Doresc sa ma inscriu si la altele pe langa asta. Sper sa fie ok. M-am interesat mult in legatura cu problemele de genul, deseori vin de la lipsa de activitate, adevarul este ca e mereu acolo. Toti oamenii o au in diferite cantitati. Macar de data asta ma voi stresa din lucruri mai importante. laughing)

| FanaluiHitler a răspuns:

Nu-i un diagnostic concret sa stii. Si eu am avut probleme de acomodare cand m-am mutat la alta scoala prin clasa a sasea. Si clasa a noua pentru mine a fost un chin emotional. Mi-a fost mereu greu sa comunic cu persoanele din jurul meu si chiar ma obisnuisem cu ideea. Ma imbracam in fiecare zi intr-un stil vestimentar total diferit fata de ziua precedenta, pentru ca nu stiam care este personalitatea mea. Am inceput sa citesc foarte multe carti care mi-au schimbat viziunea asupra vietii si am incercat sa interactionez cu colega mea de banca, de fiecare data cand vorbea cu mine. Usor usor ne-am apropiat si m-a luat cu ea la un curs de dezvoltare personala (care cred ca se organizeaza in majoritatea oraselor). Am inceput sa fac voluntariat si mi-am facut din ce in ce mai multi prieteni, care ma intelegeau si-mi acceptau problemele de personalitate. Nu e usor sa treci peste anxietatea sociala, iti spun din proprie experienta, si acum imi vine sa lesin cand trebuie sa vorbesc in fata cuiva, dar ma incurajez singura ca nu are cum sa fie rau. Cand mergeam intr-un restaurant, chiar si cu familia, simteam cum oamenii din jur se uita la mine si ma judeca; pentru cum eram imbracata, pentru limbajul meu, pentru cum mancam, pentru cum ma purtam si simteam mereu ca orice as face nu este bine. Sfatul meu pentru tine este sa nu-ti mai bati capul cu ei, lasa-i sa creada ce vor pentru ca este parerea lor, iar daca vor avea vreodata ocazia sa te cunoasca, vor vedea ca s-au inselat cu trasul concluziilor negative, pentru ca orice persoana este uimitoare in felul ei dupa ce ajungi sa o cunosti. Iar sa te muti in alta tara este o concluzie drastica. Nu este cum pare in filme sau cum explica "amatorii scriitori" prin carti. Iti va fi mult mai greu. Iti propun sa te gandesti ca atunci cand se va ivi ocazia, iar daca destinul tau este sa pleci, atunci vei pleca. Cat despre faptul ca oamenii se iau de tine pe strada, stai calma, unele persoane sunt atat de frustrate de viata lor nereusita incat se leaga de vietile altora pentru a avea un scop in viata, deoarece se simt inutili. Deci nu tu ai o problema, ci ei. Pur si simplu nu-i baga in seama si nu le asculta rautatile. Tu esti sanatoasa si doar asta conteaza. Iar ca sa-ti poti lua gandul de la hate, axeaza-te pe o pasiune, oricat de bizara ar fi sau oricat de normala ar fi. Daca nu ti-ai descoperit pana acum nicio pasiune, incearca lucruri noi. Apuca-te de un sport, asta iti va aduce antrenament social cu siguranta. Sau daca nu vrei sa socializezi cu nimeni, nici asta nu este o problema, citeste sau scrie. Ia-ti un caiet oarecare si incepe sa-ti scrii gandurile. Asta m-a ajutat sa trec peste problemele mele. Sau, ca un prim pas pentru socializare, poti apela la un psiholog. Nu este o rusine sa mergi la psiholog, cu toate ca toti au aceasta parere proasta. Daca mergi la psiholog nu inseamna neaparat ca esti bolnav mintal. Lasa lumea sa creada ce vrea. Crezi ca pe mine nu ma vorbeste lumea pe la spate si chiar direct ca sunt prea mica pentru a da sfaturi? Dar nu ma intereseaza parerea lor de comunisti, eu am trecut prin asa ceva si vreau sa ajut si alte persoane care au nevoie de un mic sfat, sau chiar de o mica povestioara. Traieste-ti viata, caci doar unu ai.

| Celcestietot a răspuns (pentru Swae):

Ai o frizura mai ieșită din comun, vorbești sau mergi mai dubios? Ai spus că lumea nu apreciază ceva la fizicul tau, fața sau corpul, tu ce părere ai despre asta, practic ce notă ți-ai da la aspectul fizic? Și un om liniștit am putea spune că atrage atenția și el, nu-i așa happy?

| Swae a răspuns (pentru FanaluiHitler):

Nu stiu de ce ai simtit nevoia sa spui "unu". Chiar nu era necesarlaughing))
In rest e foarte frumos ce mi-ai scris. Multumesc! ^-^

| Swae a răspuns (pentru Celcestietot):

Am vocea mai groasa decat o au alte fete. Am si mersul ciudat. Nu prea stiu ce sa fac cu mainile.rolling on the floor lucrez si la asta. Mergeam ciudat cam cu totul intr-o perioada si am 1.75, deci cam atrag atentia fara sa vreau. La par nu stiu. Sunt blonda cu radacinile crescute, nimic iesit din comun.
Si cam asta e problema, nu prea stiu daca arat bine sau nu. Mereu am pareri radicale.
Mi-as da nota 7 cred, 8.30 intr-o zi exagerat de buna, 10 cand sunt ametita.

| Swae a răspuns:

Ce sa zici si tu.

| Celcestietot a răspuns (pentru Swae):

Atunci, înafara de aspectul fizic posibil sa fie problema la restul, nu-i așa? Am rezolvat cazul big grin?

| Swae a răspuns:

De soldat rolling on the floor

| Swae a răspuns (pentru Celcestietot):

Problemele astea nu dispar imediat(cele emotionale/mentale) dar da, lucrez la alea fizice. Eram destul de cocosata inainte.

| Swae a răspuns:

Ma uit la poza ta de profil si vad ca ma tratezi cu spatele. Nu ti-e rusine?

| Swae a răspuns:

Nasoala

| Celcestietot a răspuns (pentru Swae):

Atunci îți urez bafta Charlie!

| Swae a răspuns (pentru Celcestietot):

Multumesc Gigel

| Swae a răspuns:

N-ai tupeu sa te arati

| Swae a răspuns:

Una neplacuta

| Swae a răspuns:

Eu zic sa-ti tragi o palma.

| Swae a răspuns:

Ce-i ala baiat? thinking

| SitedeHaine a răspuns:

Incearca sa faci ceva care iti face placere. Nu o sa mai ai timp sa gandesti negativ, pentru ca o sa fi concentrata pe activitatea aia. Ocupa-ti timpul cu ceva placut!

| Swae a răspuns:

Aha

| Swae a răspuns:

Ce nu-ti convine

| Swae a răspuns:

Eu macar nu te tratez cu spatele. Uite ce rosu esti pe maini. Te-ai incalzit rau de nervi.

| Swae a răspuns:

Ok.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trăiesc într-un oraș unde nu vreau, nu trec deloc peste.
Ce faci in timpul tau liber si nu te vede nimeni? Ai fii mandra de asta daca te-ar vedea toți? Ai un stil de viață haotic, alimentatie haotica? Ești murdara? Îți pute gura? Sau pute locuință ta? Ai o viață sexuală prea activă?