| NobodyCanSeeMe a întrebat:

Am 17 ani anxietate sociala si depresie si am inceput sa am o mili secunda cand uit de mine si se simte foarte ciudat. Mi se intampla din ce in ce mai des, numai in ultimele 20-30 min mi s-a intamplat de vreo 10 ori si nu stiu de la ce stau linistit in pat.
Se simte ca si cand pentru o mili secunda uit tot si imi simt sangele cum urca in acea mili secunda sau asa cred ca se intampla prea rapid sa imi dau seama.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Probabil ca aceste senzatii sunt provocate tot de problema principala. Tin minte ca si eu, iarna trecuta, cand se accentuase putin aceasta problema sau, spun unii, boala, anume depresia, pe care, apropo, o are foarte multa lume, aveam unele stari sau simptome sau senzatii ciudate. Nu are rost sa intru in detalii.
Cam singura si cea mai buna solutie ar fi vizita la psiholog. Fa un efort si plateste cateva sedinte. Pe mine m-a ajutat in foarte multe privinte. Singur/a este, zic eu, imposibil sa treci peste.

6 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Consulta un psihiatru! Anxietatea socială e o boala si se trateaza.

| gratargratar a răspuns:

Este rezultatul starii anxioase, ca urmare a cresterii nivelului adrenalinei, corpul pregatindu-se de lupta si asteptand o agresiune externa. E ca atunci cand esti atacat de un animal, sau te bati cu cineva, si nu mai gandesti rational ci actionezi dupa instinct - adica "ti se urca sangele la cap".

Daca tu esti cel din poza, atunci iti inteleg problema. Primul pas e schimbarea garderobei. Mas-turbare practici?

| UnTipObisnuit a răspuns:

Cateva sfaturi simple aplicabile:
Iesi afara, ai nevoie de vitamina D.
Nu sta treaz noaptea, te face trist. Somnul este extrem de important. Ajuta sa nu mai gandesti atat de sentimental pe cat rational.(imi este greu sa intru in detalii de ce, poti cauta si singur)
Citeste 10 pagini din carti non-fictionale pe zi.
Fa cateva flotari, abdomene etc cand simti nevoia.

Toate lucrurile acestea simple, daca le indeplinesti cu rigoare, te vor face mai fericit

| raz0000001 a răspuns:

Ai fost diagnosticat cu aceste probleme psihologice?

| Zazon1243 a răspuns:

Ar trebuii sa mergi la psiholog, astfel de probleme nu se rezolva pe tpu.Si sa stii ca nu e nimic rusinos sa mergi la psiholog. Unii oamnei au senzatia ca daca mergi la psiholog esti nebun cu capu.Asta e parerea mea.Nu cred ca o sa se rezolve totul printr-un raspuns.