| Carla22 a întrebat:

Am aparat dentar de 2 luni, iar de 3 zile simt un disconfort/sensibilitate mare la un dinte.
Am periat și excesiv zic eu dinții, în speranța că voi avea dinții curați și fără probleme, m-am spălat și cu o pastă de dinți de la Colgate care spune că ar albi dinții.
M-am spălat cu paradontax de 2 ori, parcă sensibilitatea a mai scăzut, dar foarte puțin.
Ideea e că nu am problemă cu sângerarea gingiilor și mi-e că va avea un efect negativ asupra dinților dacă mai folosesc.
Ce părere aveți, din ce cauză am acest disconfort și ce ar trebui să fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Bine este să consulți medicul care ți-a pus aparatul.
Sensibilitatea apare a doua zi după ce am consumat alimente sau băuturi prea reci sau fierbinți, și te va ține până la 3-4 zile dacă în timpul acesta nu vei mai consuma alimente cu temperaturi prea mari sau prea mici.
Pastele de dinți cu efect de albire sensibilizează și ele dinții. De albit dinții nu o fac; dar în schimb îi sensibilizează. Durerea dispare după 3-4 zile. Va apare iarăși dacă nu te ferești de lucrurile de mai sus.
Strugurii albaștrii (negri), căpșunile, cireșele și vișinele duc și ele la dureri de dinți. Consumă-le numai în cantități mici.
Dar mai bine să faci o vizită medicului.

| Carla22 explică (pentru anonimg):

Mă voi duce la medic, dar acum nu pot, ci peste 10 zile.
Am scris aici pentru niște păreri și poate a mai pățit cineva așa și poate a găsit o soluție
Ideea este că această sensibilitate nu o am la rece/ cald, ci e prezentă pur și simplu

| Basthet a răspuns:

Bună! Cel mai sigur este să faci o vizită la medicul tău stomatolog. Poate că aparatul are nevoie de ajustare și atunci nu te ajută nicio pastă de dinți. Sănătate!