| Cjxhhffhh a întrebat:

Am aparat dentar si de cand l-am activat am in colt sarma mai lunga decat trebuie si ma inteapa. Cum as putea sa o tai acasa? In momentul de față nu pot merge la dentist

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu ți-aș recomanda să faci vreo intervenție la aparat! Ori aștepți, or mergi la alt medic.

| MihaiNicu23 a răspuns:

O foarfeca de sarma ar fi buna daca nu poti tot la dentist ajungi sau mesteci mai multa guma si o lipesti acolo pana ajungi la dentist.

| ziftode a răspuns:

La alt dentist
la dentist la urgente (in Bucuresti sunt 2: Facultatea de Medicina si spitalul Sf.Ioan)
eu personal nu as incerca cu foarfeca de sarma, poti sa iti faci o rana mare si adanca in gingie sau si mai rau, sa spargi un dinte

| Victoria18 a răspuns:

Nu ai cum... Ăia au aparate speciale.
Untensile.

| alii98 a răspuns:

O tai cu foarfeca de sarma lol
sau ceva asemanator, ai grija sa sterilizezi(eu as incinge-o cu bricheta, as da cu spirt dupa cateva minute apoi din nou cu bricheta dupa cateva minute, ma refer la ala cu care tai)
si sa fie marimea buna