Întrebare recomandată | Deak_Ghita_1969 a întrebat:

imi pun aparat dentar marţi si as vrea sa stiu daca inainte sa-mi pună aparat dentar imi curată dinţii acolo sau trebuie sa ma duc la dentist?
P. S: dau funda happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Coman_Sorinna_1998 a răspuns:

Te curata acolo unde ti se pune aparatul, asa e normal

3 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Normal ca iti curata dintii. Daca nu i-ar curata s-ar putea forma carii sub aparat, avand in vedere ca accesul tau sub aparat este limitat si nu ai cum sa ii cureti.

| untu a răspuns:

Bineinteles sa curatati toti dintii acasa inainte de a merge la medic stomatolog!

| PeFuga a răspuns:

Ideal era sa faci o igienizare inainte de aplicarea aparatului. Oricum, ortodontul periaza fiecare dinte inainte de a lipi bracketii. De acum incolo va trebui sa ai o igiena foarte atenta si ruguroasa si este recomandat sa faci igienizare in cabinet o data la cateva luni.