| whyntt a întrebat:

Am "astm bronsic" am fost diacnosticat acum 22 de zile cu astm bronsic dupa un tratament de 10 zile nu am avut nici o inbunatatire,am facut radiografie si este buna+analize de sange +ecg.iar toate bune,am fost la Marrie Currie si acolo mi-au zis ca am bronsita si mi-au dat alt tratament si ma simt mai bine,am avut si laringita acuta+rinita,dar totusi tot mai tusesc,dupa ce am fost la Marrie Currie am fost si la pneumolog si mi-a dat in plus fata de tratament Seretide,inainte am folosit Symbicot, cu toate astea cand expir brusc pe gura se aude un sunet ciudat, si mai tusesc.Este astm sau nu ...Am facut spirometria si acolo mi-am zis ca am astm(78% la procente)dar doar atat tusesc de respirat nu respir greu dar din cand in cand cand pun mana in partea stanga la coaste simt un hrait,de la ce poate fi dar doar daca trag aer brusc in stanga nu,tusea a este cu sputa incolora dar nu tot timpul, cateodata da, cateodata nu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fa o cura de inhalatii cu ceai de musetel foarte sarat (cat incape), timp de 8-10 saptamani, zilnic, seara, inainte de culcare. Starea ta se va ameliora simtitor, poate te si vindeci complet.

| Elena9328 a răspuns:

Mă că încă odată spirometria și aerosolul e foarte bun.

| Enh_Robert_1992 a răspuns:

Si mama a avut identic aceeasi problema. Cel mai bine fa spirometria esti un test special pentru astm. Si ca tratament specific pentru astm bronsic este : simbricord si ventolin

| Enh_Robert_1992 a răspuns:

Mai repeta odata spirometria si in alt institut si vezi rezultatele de obicei aceste rezultate sun fix ce ai... dar totusi daca ar fi alta cauza sa zic la simptomele pe care le ai o pneumonie foarte puternica