| Lola200228 a întrebat:

Am atac de panica acum și nu stiu ce sa fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Exercitii de respiratie, incearca sa iti indrepti atentia catre altceva, orice altceva, dar fara sa te mai gandesti la atacul de panica si la motivele care ti l-au provocat.

| RAY a răspuns:

Exista doctori nu? pai si ce facem?

| anonimg a răspuns:

Trebuie că măcar o singură dată să fi trecut pe la medicul de familie cu această problemă. La el vei găsi sfaturi și tratament.

| Sn4k3 a răspuns:

Stai pe TPU si-ti trece.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sn4k3):

rolling on the floor
Mor

| BuLaNNNeL a răspuns:

Așează.te si respira-expira cat mai adânc.

| Roxana19928 a răspuns:

Cand mai patesti asta incearca asa:
Inspira timp de 3 secunde, tine aerul in tine 3 secunde, apoi expira pentru 3 secunde si repeta pana te mai calmezi. Si eu facusem un atac de anxietate in public si am facut asta si ma calmase chiar si din palpitatii si tremurat

| Dima_Alin_1998 a răspuns:

Iti recomand sa fii calm/a, daca esti cu cineva in casa sa stai cu respectiva persoana, sa vorbiti/sa va mancati timpul si sa nu te mai gandesti la asta, nu sunt expert sau chestii de genul dar asta cred ca ar fi bine sa faci.

| Iulian998876 a răspuns:

În primul rand trebuie sa stai cu cineva care sa îți distragă atenția, cu lumina aprinsa în caz ca este seara. Apoi ia calciu și magneziu, te va ajuta foarte mult... Multa sănătate și totul va fi bine!