| ionutblue a întrebat:

Am atins sperma si dupa m-am spălat cu apă rece si cu sapun.
A mai rămas vreun spermatozoid viu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KanameKuran a răspuns:

Spermatozoizi sunt celule destul de sensibile, in special in cazul in care sunt expuse la mediul din afara corpului uman. In medie, un spermatozoid poate trai aproximativ 20 de minute, in afara corpului uman, intr-un mediu umed si cald.
In interiorul testicolelor, spermatozoizii pot trai pana la 74 de zile, cand dupa aceea sunt reciclati de corp, in cazul in care nu sunt ejaculati.
In interiorul vaginului, spermatozoizi pot trai pana la 12 ore, iar in interiorul uterului, pana la 72 de ore.

Avand in vedere ca te-ai spalat pe maini, cu sau fara sapun, as putea spune ca ai mai multe sanse sa castigi la lotto, decat sa mai fi ramas cu orice spermatozoid pe mana.

2 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Nu stiu daca scapi de ei ca se reproduc regulat, ai nevoie de ceva produse speciale pentru curatare.

| JackR a răspuns:

Este posibil, ai grija sa nu te muste!