| nelu_xyz a întrebat:

Am auzit ca de la carii poti avea probleme cu inima, e adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| crisa a răspuns:

Sotul meu are o valva aortica metalica tocmai din cauza unei carii netratate la timp.
am auzit si de cazuri mai grave...
fereasca Sfantul!

1 răspuns:
| angheluta9 a răspuns:

Da, e foarte adevarat, poti sa faci o gramada de "bube" de la carii. Cu afectiunile cardiace lucrurile stau asa - daca iti sangereaza gingiile sau ai radacina dintelui descoperita de carie, bacteriile din gura (care sunt FOARTE multe la numar!) pot intra in sange si, in contact cu trombocitele, pot coagula sangele si pot provoca cheaguri. De aici si problemele cardiace... Scuze, nu ma pricep prea bine la explicatii medicale