| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit ca se poate trata si la domiciliu gripa porcina.Cu conditia sa nu ia nimeni contact cu tine neprotejat cu masca
Cu ce medicamente se trateaza Gripa Porcina AH1N1? Care sunt acelea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Gripa porcina se trateaza in spitale de boli infectioase din cauza gravitatii ei si a contagiozitatii mari.

| miky_5469 a răspuns:

Gripa AH1N1 se trateaza ca orice gripa: paracetamaol ( sau nurofen), vit C200, sirop de tuse, iar daca faci pneumonie atunci va trebui sa iei antibiotic. Tamiflu nu se da decat celor care sunt sub 4 ani sau persoanelor cu boli cronice si predispuse la complicatii. Te sfatuiesc indiferent de situatie sa fi vazut de medicul de familie sau sa te duci la un spital de boli infectioase unde te poate sfatuii ce tratament este recomandat sa urmezi. Oricum daca esti diagnosticat cu gripa AH1N1 trebuie sa stai o saptamana in casa si sa eviti sa intrii in contact cu cineva fara sa porti masca. Nu se interneaza in spital decat cazurile grave.Sanatate!

| arysa a răspuns:

Pe net scrie ca Tamiflu si Relenza. Eu la o farmacie am vazut ca scria ca pentru gripa porcina este bun un medicament numit "Humex"

| cripistinna a răspuns:

De 4 ori pe zi gargara cu apa si cu sare, vitamina C, paracetamol si comprese cu apa, spirt si otet cand e nevoie. Tamiflu nu se mai gaseste la farmacii... Ceea ce am zis eu mai sus se recomanda de catre medici pacientilor.Bafta mare cu insanatosirea!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dc te-ai virusat?laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu nu am eu acea gripa.Cunosc pe cineva care are.Eu sunt sanatos

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu m-am virusat eu sunt sanatos.Cunosc pe cineva care a capatat-o.