| AvalohAlyn a întrebat:

Va e frica de gripa porcina?(virusul AH1N1)? Va protejati? Cum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alecs871 a răspuns:

Gripa porcina. Ce e gripa porcina? Gripa porcina este o gripa ca oricare alta, numia ca are rata de mortalitate mult mai mare decat gripa normala. Gripa porcina se instaleaza cu usurinta la copii si la batrani, deci daca ai peste 14-15 ani si ai un corp cat de cat sanatos, sunt sanse foarte mici sa ajungi la complicatii, daca e sa ai, te duci la doctor, stai internat cateva zile, iti fac un vaccin, si dupa acel vaccin nu o sa poti sa te mai imbolnavesti niciodata de aceasta forma de gripa. Am vazut ca multi oameni, in special cei care lucreaza cu publicul au masti de protectie, lucratori de la metrou (in general "paznicii" aia).

11 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Nu mi-e frica de gripa porcina, dar este recomandabil sa acoperim nasul sau gura cu o batista cand tusim, sa respectam igiena mainilor prin spalarea acestora cu sapun sau solutii pe baza de alcool. Sa se anunte urgent medicul de familie la orice forma de infectie respiratorie.

| inna a răspuns:

Idem @ criticulhee hee

| Ana_6509 a răspuns:

Nu, probabil din inconstienta.

| kayan a răspuns:

Cu prezervativ.

| Gabystelistu95 a răspuns:

Nu mi-e frica, dar ma protejez cu o masca de-a mea din spital.

| Angellina a răspuns:

Daca exista. am grija de mine cum am intotdeauna. Nu m`am vaccinat caci sunt afaceri. in plus, daca e ceva bun in vaccin, isi va face efectul abia dupa 30 de zile. pana atunci pot face si mama gripei porcine. asa ca...

trebuie sa ne protejam bine. si apropo, prin mastile sterile nu trec bacteriile, dar virusii trec. pup

| Kidu a răspuns:

Ma port normal, ca in viata de zi cu zi.
ma spal des pe maini, folosesc servetele de unica folosinta, pun mana la gura cand tusesc/stranut, ma imbrac bine, si cam atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In general nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa imi fie frica de ceva ce nu exista?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu doar ma spal foarte des pe maini, si mi-am cumpart o lotiune dezinfectanta de la farmacie, si o folosesc cand cobor din mijloacele astea de transport in comun. Atathee hee.

| razispeed a răspuns:

Imi e mai mare frica de prostia umana