| Mariuss32 a întrebat:

Am auzit că tărâțele de grâu ajută la slăbire. Aș vrea să încep și eu să iau dar nu știu cum să le iau: Se poate cu lapte?/De câte ori pe zi sau săptămână?/Cât timp țin această "dietă"? Fundă celui mai ajutător și serios răspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| claudica2703 a răspuns:

Ideea la chestiile astea nturiste e sa devina un stil de viata. De exemplu taratele (de grau, ovaz etc) pot inlocui painea alba sau cerealele in lapte si asa mai departe. Pentru ca nu au un gust deosebit de atragator, depinde de cum le suporti tu. Poti sa iti faci mici painici la cuptor si sa le mananci in locul painii din comert, poti consuma taratele cu iaurt (cat mai slab daca vrei sa slabesti) sau cu lapte cu putin indulcitor vegetal (ca sa nu pui zahar sau miere).

| Mariuss32 explică (pentru claudica2703):

Dar de câte ori pe zi sau săptămână?

| claudica2703 a răspuns (pentru Mariuss32):

Nu exista o reteta ideala. Tine de tine. Poti sa consumi ori de cate ori vrei. La tarata de ovaz sunt ceva restrictii pentru ca este foarte hidrofila si daca consumi mai mult de 2-3 linguri pe zi si nu te hidratezi corespunzator, te vei deshidrata. Dar in ceea ce priveste tarata de grau, o consumi ca si orice alta cereala. Ori de cate ori ai vrea sa consumi paine.